Türk şoför 16 gündür kayıp

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

Irak'taki ABD'lilere götürmek üzere tankerine uçak yakıtı yükleten Burhan Şakar'dan, 20 Ağustos'tan bu yana haber alınamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şakar'ın Irak'ta ABD askerlerince dövülüp, gözaltına alındığı, beyin kanaması geçirince Musul'daki bir askeri hastanede tedavi altına alındığı iddia edildi.

Merkezi Konya'da bulunan Koyuncu A.Ş. nakliyat şirketinde ailesine ait 73 FA 923 plakalı tankerle çalışan Burhan Şakar, 14 Ağustos'ta İskenderun'da tankerine uçak yakıtı yükletti. 20 Ağustos'ta Habur Sınır Kapısı'ndan Irak'a geçen Şakar'dan bir daha haber alınamadı. Şakar'ın Şırnak'ın İdil İlçesi'nde oturan ailesi, bekar olan oğullarının akıbetini araştırdı. Baba Abdurrahman ve anne Kania Şakar, bu amaçla Irak'a da gitti. Ailenin Daho ve Zaho'da yaptıkları arama çalışmalarından sonuç çıkmadı.

Bu arada, kayıp tanker şoförünün Mersin'de nakliyat firması sahibi olan dayısı Lokman Geçgel, yeğeninin bulunması için bilgi toplamaya çalışıp, yaptığı araştırma sonunda, yeğeninin Habur'dan çıkış yaptıktan sonra bir konvoya katılıp, ABD askerlerince Musul'un Geyara bölgesine götürüldüğünü öğrendi.

MEYDAN DAYAĞI KOMAYA SOKTU

Yeğeni Şakar'ın, Geyara'ya gittikten sonra ailesi ve şirketi ile olan telefon irtibatının kesildiğini anlatan Geçgel, “Yaptığımız araştırmada konvoyda sollama yaparken, ABD askerleri onu gözaltına almış. Yüzlerce Türk şoförün gözleri önünde dövülmüş. Yediği dayak sonucu beyin kanaması geçirince Musul'da ABD'ye ait bir hava üssündeki askeri hastanede tedavi altına alınmış” dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI DEVREYE GİRDİ

Yaptıkları girişimler sonucu Dışişleri Bakanlığı'nın devreye girdiğini, konuyu AKP Şırnak Milletvekili Abdullah Veli Seyda'ya ilettiğini de vurgulayan Geçgel, “Milletvekilinin devreye girmesi ile Dişişleri Bakanlığı harekete geçti. Bakanlıktan arayan üst düzey bir bürokrata konuyu anlatarak yardım istedik. Şu anda Dışişleri ile birlikte diğer ilgililer araştırma yapıyor. Bize Türk şoförlerin verdiği bilgiye göre, hayati tehlikesinin bulunduğu yönündedir. Türk yetkililerin konuya duyarlılık göstermesini istiyoruz. Yeğenimin hayatından endişe ediyoruz” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious