'Türk solu kimlik siyaseti yaparak geriledi'

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın. Türkiye solunun özgürlükler, demokrasi ve insan hakları dillendirilip sosyal projeler üretmediği için gerilediğinin altını çizdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Sol olarak adlandırabileceğiz partiler maalesef ağızlarından kimlik siyaseti diyebileceğimiz siyasetin unsurlarının düşürmemiş olmaları." diyen Karayalçın, "Bu ülkenin insanları bir kaç hafta bir Kürt-Türk, laik-antilaik, örtülü-örtüsüz, alev-sunni diye kimlik siyaseti yapan bu siyasetçiler tarafından birbirlerine hasım durumuna getirilmiştir. Türkiye tarihinin en ağır emek sömürüsünün yaşandığı bir dönemden geçiyor. Ama maalesef Türkiye'de kendilerini solda gören partiler bu sorunlar işlememekte az önce dediğim gibi kimlik siyasetinin unsurların seslendirmektedir" şeklinde konuştu.

KARAYALÇIN, BAŞBAKAN'A DESTEK VERDİ

SHP Genel Başkanı Karayalçın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün İstanbul Sanayi Odası'nda yaptığı "Müzakereler durursa durur" çıkışını "Başbakan'ın bu açıklamasını bir kararlılığın ifadesi, göstergesi şeklinde değerlendirmek gerekmektedir" diyerek destekledi.

Kendilerinin Türkiye'nin AB üyeliğini destekleyen bir parti olduğunu vurgulayan Karayalçın şöyle devam etti: "AB'yi destekleyen bir partiyiz. Ancak bizim için AB üyeliği 'ne pahasına olursa olsun, hangi koşulda olursa olsun' şeklinde düşünülen, öngörülen bir gelişme değil. SHP bir yandan AB üyeliğini desteklemektedir, ama öte yandan Türkiye AB üyeliği ilişkileri üzerinden çok sayıda eleştiriyi getirmektedir. Bu hükümet Türkiye AB ilişkileri önemsenmesi gereken çalışmalar yaptı. Bunların eksiklikleri, yanlışlıkları vardı. Ama bir bütün olarak AB üyeliği konusunda bu hükümet döneminde önemli adımlar atıldı."

Murat Karayalçın, Kürt sorunu bulunduğunu ve sorunun çözümünün de kendisi ve partisi olduğunu savundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Müzakereler durursa durur" çıkışını da destekleyen Karayalçın, "Bizim için AB üyeliği 'ne pahasına olursa olsun, hangi koşulda olursa olsun', şeklinde düşünülen, öngörülen bir gelişme değildir" dedi.

Partisinin başlattığı 'Anadolu Öneriyor 3. Bölge Toplantısı'na katılmak için Diyarbakır'a gelen SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, amaçlarının kahvehane, ev ve işyerlerinde sorunların çözümüne yönelik dile getirilen fikirlerin bir proje haline getirilmesi olduğunu söyledi.

İl ve ilçe başkanlarının kahvehane köşelerinde konuşulana fikirleri toplayacağını anlatan Karayalçın, toplanan fikirlerin projelendirileceğini ve daha sonra SHP'nin projeler katalogunu hazırlayacaklarını kaydetti.

'CUMHURBAŞKANI'NI HALK SEÇSİN'

22. dönem meclisinin 41 milyon seçmenden sadece 17 milyon seçmenin oyuyla şekillendiği için Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi gerektiğini savunan Murat Karayalçın, meclisin Cumhurbaşkanı'nı seçmesinin hukuk olanaklı olduğunu belirterek "Ama siyaseti ve vicdani olarak bu meclisin Cumhurbaşkanı'nı seçmesini doğru bulmuyoruz. Neden doğru bulmuyoruz? Bu meclis Türkiye tarihinde temsilde adelet yapısından en uzak olan meclisdir. Yüksek seçim Kurulu 41 milyon seçmen belirlemiştir 3 Kasım seçimlerinden önce. 9 milyon seçmen sadığı gitmemiştir. 1 milyon seçmenin oyu geçersiz sayılmıştır. 14 milyon seçmenin oyunu yüzde 10 barajının altında oy alan partilere kullanıldığı için çöpe atılmıştır. Sonuçta bu meclis yani 22 dönem meclis 41 milyon seçmenden 17 milyonun seçmenin oyuyla şekillenmiştir. Bu kabul edilemez. Biz bunu reddediyoruz. Hukuken doğrudur, siyaset ve vicdanen doğru değildir ifadesini bu yüzden kullanıyoruz. Sorun şudur. Yüzde 34 oy alan AKP mi seçecek yoksa yüzde 51 oyla halk mı seçecek? AKP Genel Başkanı bir takım tanımlamalalardan bulunuyor. Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül bu tanımlamalarda yeni ekler yapıyor. CHP yöneticileri Abdullatif Şener veya Mehmet Aydın'ı öneriyor. Yani 3-5 isim etrafında dönenen bir çalışma, bir adlandırma, bir öneriler paketi. Bu yanlıştır. En doğru halkın seçmesidir. 'Cumhurbaşkanını halk seçsin' imza kampanyası yürütüyoruz. Biz 11. cumhurbaşkanını bu meclisin değil, halk seçmesini öneriyoruz. Anayasa'nın 102. maddesi değiştirilmeli ve yeni Cumhurbaşkanı iki tur bir seçim şeklinde halkın seçmesi gerektiğini düşünüyoruz. Pazar günü kampanya bitecek. Toplanmış olan imzaları TBMM Başkanlığı'na sunacağız. Ayrıca milletvekillerimiz bu konu bir anayasal değişikliği için önerge hazırlayacak ve TBMM Başkanlığı'na sunacak" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de Kürt sorunu olduğunu da dile getiren SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, sorunun çözümünde kendilerinin yetkin olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: "Bunu bir yurttaşlık sorunu olarak görüyoruz. Bunu demokrasi, insan hakları, cumhuriyet anlayışı çerçevesinde değerlendiriyoruz. Kimilerinin Kürt sorunu ifadesini kullanmaktan kaçınmalarını ve bunu kullanmayı doğru bulmamalarını anlayışla karşılıyorum. Ama biz bu ifadenin kullanılmasında sakınca görmüyoruz. Bizim için önemli olan kimin hangi ifadeyi kullanıdğı değildi, bizim için önemli olan yaşanılan sorunların çözülmesidir. Biz bu anlayışımızda Türkiye Cumhuriyeti devletini kuran kamusal alanın büyük bir önemi vardır. Bizim bu anlayışımızda 82 anayasasının çok ciddi eleştirisi vardır. Kimliğin tanınması görülmesi ve kültürel özgürlüklerin tam anlamıyal işletilmesi vardır. Biz bu sorunu çözümünde 'yanlızca Kürt kökenli siyasetçiler, yanlızca Kürt kökenli partiler essas alınması gerekir' şeklindeki düşünceyi de doğru bulmuyoruz. Biz sol bir partiyiz. Bizim için önemli olan insanların inanç kimlikleri, etnik kimleri değildir, bizim önemli olan insanların demokrasi, insan hakları ve emeğin temel değerlerine ilişkin konumlanmasıdır. Kürt sorunun çözümünü SHP olarak biz gerçekleştiririz diyorum. Bu sorunun çözümünde kendimi yetkin görüroyorum, partimi yetkin görüyorum."

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın son olarak Rahşan Ecevit'in sürdürdüğü 'solda birlik' çalışmasıyla ilgili "Sol partilerin seçim ittifakı yapmaları gerektiğini dile getirmiştik. SHP kurulmadan önce ben bireysel olarak bu düşünceyi seslendirmiştir. Şimdi bu düşüncenin başka sosyal demokrat siyasetçilerle paylaşılması sevincidirici" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious