Türk solunu ben kurtarırım

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder, konferans vermek için geldiği İstanbul'da Ermeni yasası konusunda Fransa'yı, Kıbrıs konusunda AB'yi eleştirerek Türkiye'ye destek çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

'Her şeyden önce bir noktanın anlaşılması lazım' diyen Alman lider, 'Mesele Türkiye'nin AB'ye ihtiyacı olması değil, asıl AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı var! Bu yüzden Türkiye, Lütfen beni alın! demek durumunda değil' dedi. Schröder, Fransa'daki Ermeni soykırımını suç sayan yasa tasarısı ile ilgili olarak ise 'gereksiz bir karar' yorumunu yaptı.

BOŞUM, SOLU BİRLEŞTİREYİM

Uluslararası toplantılarda profesyonel konuşmacılık da yapan Alman lider dün Kal-Der (Kalite Derneği)'in konuğu olarak İstanbul Lütfi Kırdar Kongre salonunda özel bir sunum yaptı.

Schröder konferansın soru-cevap bölümünde 'Türkiye demokratik sol bir lider arayışında. Ülkenizde ve Türkiye'de çok sevilen bir lider olarak ne önerirsiniz?' sorusuna 'neden beni denemiyorsunuz? Ne de olsa boştayım!' diye esprili bir cevap verdi.

GASPROM'UN DANIŞMANI

Kıbrıs konusunu değerlendiren Schröder Ada'daki gelişmeleri 'adil değil' şeklinde nitelendirdi. Kendi başbakanlığı döneminde Güney Kıbrıs'ın tanınmasının ön şart olamayacağını sık sık vurguladığını hatırlatan eski şansölye, 'Eğer AB üyelik şartı olarak Güney Kıbrıs'ın tanınmasını öne sürüyorsa o zaman kuzeydeki izolasyonların kaldırılmasını da şart koşmalı. Biri olmadan diğeri olmaz' diyerek, Avrupa Birliği'ni eleştirdi.

Schröder konuşmasında Rusya ile ilişkilerin önemini vurguladı.'Rusya'yı Avrupa'ya yöneltmek gerekir. Bu ülke özellikle enerji kaynakları bakımından merkezi rol oynuyor. AB'nin enerji ortağına ihtiyacı var' diye konuştu. Başbakanlığı bıraktıktan sonra Enerji şirketi Gasprom'a profesyonel danışmanlık veren Alman politikacı bu konuda eleştiri oklarının hedefi oluyor. Almanya eski başbakanı sunumun ardından bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. Merkel döneminde Türkiye-Almanya ilişkilerinde bir değişiklik oldu mu sorusuna 'İlişkilerin içeriği değişmedi. Hala bizim için çok önemlisiniz' diye yanıt verdi.Audi adam

Tam ismi Gerhard Fritz Kurt Schröder olan eski Almanya Başbakanı 7 Nisan 1944 doğumlu. Vasıfsız bir işçi olan babası 2'nci Dünya Savaşı'nda Romanya'da öldü. Fakir bir aileden gelen politikacı SPD (Sosyal Demokrat Parti)'ye girdi. Partinin sağladığı imkanlarla hukuk okudu. Hızla yükseldi ve 1986'da Aşağı Saksonya başbakanı oldu. İlk iş olarak temizlikçi olan annesine verdiği sözü tuttu ve onu limuzinle gezdirdi. 1998'de SPD'den Almanya başbakanı seçildi. İki dönem başbakanlık yaptı. 4 kez evlendi. Bu yüzden lakabı Audi-man (Audi arabaların 4 halkalı sembolü).

62'lik Schröder

Schröder ile Lütfi Kırdar'da bir araya geldik. Eski başbakan dinamizminden ödün vermese de gözleri 62 yaşı ele veriyordu. Ben Türkiye-AB ilişkileri ile ilgili bir soru yöneltmek için konuşmaya başladığımda sözümü böldü. 'Ne kadar gençsiniz. Türkiye'nin genç nüfusunu temsil ediyorsunuz' dedi ve ardından devam etti: İşte böyle genç bir Türkiye'ye Avrupa'nın ihtiyacı var.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious