Türk tankları Kuzey Irak'a geçemezmiş!

Türk tankları Kuzey Irak'a geçemezmiş!.14371
  • Giriş : 27.05.2007 / 11:02:00

Barzani'nin ‘Sağ kolu' Safin Dizai, Türk tanklarının Kuzey Irak'a geçemeyeceğini öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani'nin ‘Sağ kolu' olarak bilinen ve ‘Dış İlişkiler Sorumlusu' olan Safin Dizai, Türk tanklarının Kuzey Irak'a geçemeyeceğini öne sürerken, “Kürdistan halkı, Türk tankları ve panzerlerinin Kerkük’e girmesine seyirci kalmayacaktır” dedi.

Türkiye ile Kuzey Irak’taki yerel Kürt yönetimi arasındaki ilişkilerin iyi olmadığını söyledi. Türkiye’nin Habur Sınır Kapısı’ndan askelerini Duhok üzerinden Kerkük’e geçirmesinin mümkün olmayacağını ileri süren Dizai, "Kürdistan halkı, Türk tankları ve panzerlerinin Kerkük’e girmesine seyirci kalmayacaktır" dedi.

Daha önce IKDP’nin Ankara Temsilciliğini yapan Dızai, Nefel adlı Kürtçe yayın yapan internet sitesine açıklamalarda bulundu. Dızai, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsever Birliği’nin internet sitesinde de çevirisi yayınlanan açıklamada, Türkiye’nin 1991’den 2003 yılına kadar Kuzey Irak’taki Kürt bölgesiyle ilişkilerinin iyi olduğunu anlattı. Safin Dızai, ‘Türkiye Cumhurbaşkanları ve Başbakanları, zaman zaman Ankara'ya giden Kürdistan (Kuzey Irak'ı kastediyor) Bölge Başkanı Mesut Barzani ile Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’yi sıcak karşıladıklarını' söyledi.

Türkiye’nin Habur sınır kapısından askerlerini Duhok üzerinden Kerkük’e geçirmesinin mümkün olmayacağını iddia eden Dizai, şunları söyledi:

“Türkiye de bunun mümkün olmadığını çok iyi biliyor. Dünya kamuoyu buna izin vermeyecektir. Amerika buradadır ve böyle bir sorunun çıkmasını istemiyor. Kürdistan kamuoyu da bunu kabul etmeyecektir. Söylendiği gibi, Türkiye’nin sınır ötesi bir operasyona girişeceğini beklemiyoruz. Kürdistan halkı, Türk tankları ve panzerlerinin Kerkük’e girmesine seyirci kalmayacaktır. Bu mümkün değildir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious