Türk tarımı, Antalya'da masaya yatırılacak

  • Giriş : 11.09.2006 / 00:00:00

Tarım ekonomistleri, VII. Ulusal Tarım Ekonomisi Kongresi'nde Türk tarımını tartışacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü'nün 10. kuruluş yılı etkinlikleri çerçevesinde organize edilen kongre 13-15 Eylül tarihleri arasında Side'de gerçekleştirilecek. Tarım sektörüne yönelik 177 bildirinin sunulacağı toplantıda, mevcut sorunlara yönelik çözüm önerileri de geliştirilecek.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Burhan Özkan, konuyla ilgili açıklamasında, Türk tarımına yönelik ulusal ve uluslararası düzeyde konferans, panel düzenleme ve proje yürütmeyi amaç edindiklerini söyledi. Özkan, "Tarım sektöründeki rekabet gücümüzü koruyabilmek ve geliştirebilmek için izlenmesi gereken politikaların özellikle AB perspektifinde tartışılacak olması, yeni stratejilerin belirlenmesi açısından çok yararlı sonuçlar ortaya çıkacak" dedi.

Küreselleşme tehdidinden tarım sektörünün olumsuz yönde etkilenmemesine özel önem verilmesini isteyen Prof. Özkan, sürdürülebilir bir kalkınma ve ekonomik istikrar sağlamak için diğer sektörler yanında tarımın da yeni dünya şartlarına ve AB'ye uyumunu sağlayıcı bir yapıya kavuşturulmasının zorunlu olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious