Türk tarımının yeniden elden geçirilmesi gerekir

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)Yaş Meyve, Sebze ve Kesme Çiçek ile Narenciye Üretim ve İhracatındaki Sorunları Araştırma Komisyonu Başkanı Ali Er, Türk tarımının yeniden elden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaş meyve sebze ve kesme çiçek sektörünün sorunlarının masaya yatırıldığı toplantının değerlendirmesini yapan Er, Türkiye'de tarımın bu güne kadar istenilen şekilde bir planlamasının olmadığını ileri sürerek "Bu bir doğrudur. Türk tarımı planlaması ve projesi olmayan depreme dayanıksız binaya benzer durumdaydı." dedi. Komisyonun parlamento tarihinde tarımı araştıran en kapsamlı ilk komisyon olduğunu belirten Er, meclisten Türk tarımının içinde bulunduğu durumu bütün gerçekleriyle inceleme yetkisi aldıklarını dile getirdi.

Herkesin üzerine düşen görevi yapması halinde sorunun çözüleceğini ifade eden Komisyon Başkanı Er, şöyle konuştu: "Türkiye'de tarımı sağlam temellere oturtursak, Türk tarımı, Avrupa'yı, Ortadoğu'yu, Türk Dünyası'nı ve Kuzey ülkelerini besleyecek ve o ülkelerden daha fazla üretecek güçe sahip olacaktır. Türkiye, tarımın en ucuz yapabileceği bir bölgede yer alıyor. Eğer biri bize 'sizden aldığımız mahsullerde problem var' diyorsa onun sadece siyasi olduğunu düşünmememiz lazım. Sorunun çözümü için önlem alacağız. Dünyanın istediği ürünü yetiştireceğiz."

İki aydan bu yana tarımla ilgili her kesimi davet ederek görüşlerini aldıklarını hatırlatan Er, tarımını gerçeklerini araştırdıktan sonra TBMM'ye rapor sunacaklarını aktardı. Er, "Mecliste olalım olmayalım raporun takipçisi olacağız." dedi. Komisyon Başkanı Er, çiçekçilerin sorunlarına da değinerek "Bu yıl ilk kez eşime çiçek aldım. Bizim yaylalarda çevremiz hep çiçeklerle dolu olduğu için çiçek verme adetimiz yoktu. Ama bu gün Ali Er, eşine çiçek verecek hale geldiyse korkmayın siz çiçekçiler." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious