Türk tekstili kendine yeni pazar açtı

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Londra'da dokuzuncusu düzenlenen Tekstil Ürünleri Fuarı'nda Türkiye'nin seçkin kumaş ve yan ürünleri İngiliz alıcıların beğenisine sunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fuarı değerlendiren İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTKİB) Başkanı İsmail Gülle, rakip ülkelere rağmen Türk tekstilinin kendine, Kuzey Afrika, Orta Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu'ndan oluşan yeni bir pazar açtığını belirtti.

İTKİB organizasyonu altında düzenlenen ve Türk kumaş sektörünün dünyaya açılmasını sağlayan Avrupa'daki en önemli etkinlik olan "Londra Türk Tekstil Ürünleri Fuarı" dokuzuncu kez alıcı firmalarla buluştu. Daha önce Olympia sergi salonunda gerçekleştirilen fuar, başka fuarlarla çakıştığı için bu defa Earls Court Fuar Merkezi'nde ziyaretçilerle buluştu.Türkiye'nin seçkin tekstil firmalarından, Bossa, Kipaş, Gülle, Deba, Aksu, Berdan'ın da aralarında bulunduğu 75 kuruluşun katıldığı fuar iki gün süreyle ziyarete açık kaldı.

Fuar öncesi yürütülen tanıtım faaliyetleriyle ilgili sektörlere duyurulan, yoğun bir şekilde tanıtımı yapılan ve önemli alıcı grupların ziyaret ettiği fuarda İTKİB Başkanı Gülle'nin önderliğinde Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Öksüz, Tamer Pala, Eşref Akın, Derya Yarangümeli de hazır bulundu. Her dönem olduğu gibi bu dönem de özel bir tasarım firması olan Studio Commandeur tarafından hazırlanan, firmalara ait kumaşların sergilendiği trend alanı hem ziyaretçilerin fuar hakkında daha iyi fikir sahibi olmasını sağladı hem de farklı tasarımıyla dikkat çekti.

-İhracat ümit vadediyor-

Fuarı değerlendiren İTKİB Başkanı İsmail Gülle, her yıl iki defa dizayn ve kreasyon yenilikleriyle alıcı firmaların karşısına çıkan Türk tekstili için İngiltere'nin üçüncü büyük pazar haline geldiğini kaydetti.

Tekstil ihracatının yaklaşık 6 milyon dolar sınırına dayandığını hatırlatan Gülle, rakip ülkelerin fazlalığı ve iç üretimde yaşanan zorluklara rağmen ihracatta yüzde 13'e varan artış sağlandığına işaret ederek, "Özellikle Türk tekstilinin tartışıldığı bugünlerde, bu büyümeye paralel altyapı oluşturulmasının geleceğe dönük ümitlerimizi güçlendiriyor. Çin başta olmak üzere rakip ülkelere karşı Türk tekstil sektörü akıllı işler yaparak, kendine farklı bir kulvar oluşturdu. Biz Türk tekstilcileri olarak Çin ile aynı ürünleri yapmıyoruz; daha çabuk hazırlanan kreasyonlarla15 gün gibi kısa sürede hizmet veriyoruz. Müşteri 15 günde Çin'e ne istediğini bile anlatamaz. Türkiye'nin tekstil pazarı Kuzey Afrika başta olmak üzere, Orta Avrupa ve eski Sovyatlar birliği'ne bağlı Bağımsız Devletler Topluluğu'dur. Bu üç pazara dönük koleksiyonlarımızla rakiplerimizin arasından sıyrıldık" diye konuştu.

Türk tekstilinin iç üretimde karşılaştığı sıkıntıların, elektrik, doğalgaz ve benzeri girdi artışlarından kaynaklandığına dikkat çeken, bu gibi fuarların sektörü rahatlattığını, firmalara hazırladıkları yeni ürünleri tanıtma imkanı sağladığını sözlerine ekledi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious