Türk Telekom, eylülde grev kararı almaya hazırlanıyor

Türk Telekom, eylülde grev kararı almaya hazırlanıyor.6658
  • Giriş : 23.08.2007 / 11:49:00

Türk Telekom'da toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ara bulucu süreci de anlaşmazlıkla sonuçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sendika, eylül ayının ikinci yarısında grev kararı almaya hazırlanıyor.

Haber-İş Genel Başkanı Ali Akcan, yaklaşık 25 bin çalışanı ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ara bulucu sürecinde de anlaşma sağlayamadıklarını söyledi.

İşverenin uyuşmazlığa neden olan tavrını sürdürdüğünü ifade eden Akcan, işverenin birinci yıl için yüzde 4'lük zam teklifinde bulunduğunu, buna karşın 60 günlük ikramiyelerini ortadan kaldırmak istediğini belirtti.

Akcan, "Amacımız görüşmelerin masa başında bitirilmesiydi. Tüm iyi niyetlerimize, hoş görümüze, her türlü fedakarlığımıza rağmen olumlu bir adım atmadılar. İstemiyorduk ama madem tavır değişmiyor, biz de grev kararını alacağız" dedi.

Akcan, kurumda çalışan personelin tüm maliyetinin yıllık brüt 950 milyon YTL olduğuna işaret ederek, ortalama yüzde 19'a karşılık gelen taleplerinin buna getirdiği ilavenin 172 milyon YTL olduğunu kaydetti.

Grev kararına kadarki süreçte görüşmeye açık olduklarını, sağduyulu teklifleri değerlendirebileceklerini vurgulayan Akcan, sonuna kadar sözleşmeyi masa başında bitirme arzusunda olduklarını söyledi.

Akcan, tüm iyi niyetlerine karşın işverenin olumlu adım atmamakta ısrar etmesi halinde, eylül ayının ikinci yarısında grev kararı alacaklarını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious