Türk Telekom, Turkcell ile atışıyor!

Türk Telekom, Turkcell ile atışıyor!.10047
  • Giriş : 10.04.2009 / 02:15:00
  • Güncelleme : 10.04.2009 / 00:14:50

Türk Telekom'un Turkcell'e açtığı davada Türk Telekom A.Ş. Genel Müdürü Paul Doany sert konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Telekom A.Ş. Genel Müdürü Paul Doany, bir kez daha Turkcell'in iki cephede birden kazanamayacağını yinelediklerini, Turkcell'in, hem istediği biçimde şebeke içi tarifeyi müşterilerine sunup, hem de nispeten yüksek mobil sonlandırma ücretlerini uygulamayı sürdüremeyeceğini bildirdi.

Paul Doany, yazılı açıklamasında Türk Telekom'un son 1 yıldır sürekli olarak, Turkcell'in rekabeti engelleyici uygulamalarının sürmeyeceğini söylediğini hatırlattı.

Doany, şunları kaydetti:

''Bir kez daha Turkcell'in iki cephede birden kazanamayacağını tekrar ediyoruz. Turkcell, hem istediği biçimde şebeke içi tarifeyi müşterilerine sunup, hem de nispeten yüksek mobil sonlandırma ücretlerini uygulamaya devam edemez.

Perakende ücretlerin düşük olmasına izin veriliyorsa, sonlandırma ücretlerinin mutlaka düşmesi gerektiği gerçeği nihayet birçok ülkede düzenleyici kurumlar tarafından kabul edilmeye başlandı.

Dolayısıyla, geçen sene boyunca önümüzdeki 2 ile 3 sene içinde mobil sonlandırma ücretlerinin en az yüzde 50 düşmesi gerektiğini söyledik. Bu görüşümüz, Turkcell'in en düşük şebeke içi ücretine bakıldığında, Turkcell'in sonlandırma maliyetinin 3 Kuruş'un çok üzerinde olamayacağı ve kesin surette 4 Kuruş'tan fazla olmadığı tartışılmaz gerçeğinden kaynaklanmaktadır.''

Mobil sonlandırma ücretlerinin düşürülmesinin rekabeti artırıcı ve tüketici çıkarına bir adım olduğunu dile getiren Doany, etkin piyasa gücüne sahip egemen operatör olmanın başka, egemen konumunu suiistimal etmenin başka şey olduğunu kaydetti.

''Bu uygulamalar Türk Telekom ve Avea'yı olumsuz etkilediği için bunlarla ilgili dava açıyoruz'' diyen Doany, ''Turkcell'in rekabeti engelleyici davranışlarının'' tüm alternatif telekom operatörleriyle birlikte telekom sektörünün tamamını olumsuz etkilediğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*