Türk Telekom adil rekabet istiyor

Türk Telekom adil rekabet istiyor.17207
  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

Türk Telekom, yeni tarifelerle Türkiye'deki telekomünikasyon sektörünün adil rekabete kavuşacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk Telekom'dan yapılan açıklamada, Türk Telekom'un geçtiğimiz ay Telekomünikasyon Kurumu tarafından onaylanan fiyat dengelemesi amacıyla hayata geçirdiği yeni tarifelerden sonra kamuoyunun, kimi çevreler tarafından yanlış bilgilendirildiği belirtildi.
Açıklamada, Türk Telekom'un yeni tarifelerle birlikte elde edeceği gelir başta olmak üzere ticari rakamlarının gerçek dışı ve yanıltıcı biçimde basınla paylaşıldığı, Telekomünikasyon Kurumunun uzun çalışmalardan sonra onayladığı yeni tarifelere tamamen yanlı olarak yaklaşan kimi dernek ve uzak mesafe telekom şirketlerinin, bu noktada bir fiyat sıkıştırması bulunduğunu gerçeğe aykırı biçimde ileri sürdüğü kaydedildi.
Açıklamada şu görüşlere yer verildi:
''Türk Telekom'un fiyat dengelemesi, rekabetin daha iyi sağlanması amacıyla oluşturuldu. Daha önce de ifade edildiği gibi Türk Telekom'un kullanıcılara daha iyi bir hizmet sunabilmek amacıyla ihtiyaç duyduğu sabit ücretler, maliyetlerinin çok altında ve bu hizmetlerin devamlılığını sağlamak için yetersiz kalmaktaydı. Sabit ücretler ve şehir içi görüşme maliyetleri, şehirler arası ve milletler arası ücretlerden elde edilen gelirle sübvanse ediliyordu. Sabit ücretler ve şehir içi arama ücretlerinde, enflasyonun altında kalan ücret artırımıyla maliyetlerdeki ciddi maliyet açığı bir nebze de olsa azaltılmış; şehirler arası, uluslar arası ve GSM arama ücretlerindeki ciddi indirimlerle müşterilerimizin arama ücretleri önemli oranda aşağıya çekilmiştir. Şehirler arası, uluslar arası ve GSM aramalarındaki daha önceki fiyatlar baz alınarak müşteriler lehine yapılan bu indirimler, piyasaya yeni giren ve herhangi bir şekilde Türk Telekom'la kıyas kabul etmeyecek kadar düşük altyapı yatırımı yapan bu alanda faaliyet gösteren ve çok önemli oranlarda kar elde etmekte olan alternatif operatörler tarafından fiyat sıkıştırması yoluyla haksız rekabet olarak eleştirilmektedir.
Bu alternatif operatörlerin ana maliyet kalemini oluşturan arabağlantı ücretleri (Türk Telekom'un altyapısını kullanma ücretleri) şimdiye dek diğer ülkelerde yaşanmış durumun aksine çok kısa bir zaman dilimi içinde ve Türk Telekom'un mevcut maliyetleri dikkate alınmaksızın AB ülkeleri seviyesine getirilmiştir. Tüm bunlara rağmen bu şirketler haksız eleştirilerini sürdürmektedirler.''

''REKABET YENİ DÜZENLEMEYLE DAHA ADİL PLATFORMA TAŞINACAK''
1 Mart 2007'de yürürlüğe girecek son fiyat dengelemesinden sonra dahi alternatif operatörlerin, arabağlantı ücretlerinin üzerinde şehirler arası aramalarda yüzde 25, uluslararası ve GSM aramalarında ise yüzde 25 ile 40 arasında brüt kar marjına sahip olacakları ifade edilen açıklamada, bu şekilde alternatif operatörlerin, hizmetlerle değil sadece fiyatlarla gerçekleştirmeye çalıştıkları rekabetin yeni düzenlemeyle daha adil bir platforma taşınacağı belirtildi.
Açıklamada, böylece adil rekabet ortamı içinde yüzde 45'i kamuya ait Türk Telekom'un değerinin korunma imkanının da sağlanmış olacağı vurgulandı.

1,3 MİLYAR DOLARLIK SERMAYE YATIRIMI
Türkiye'nin her yerinde 41 bin çalışanı ile Avea'ya yapılan 500 milyon dolar yatırım dışında 2006 yılında 554 milyon YTL altyapı yatırımı gerçekleştiren Türk Telekom'un, altyapının iyi ve kesintisiz hizmet verebilmesi için ise aynı dönemde 200 milyon YTL'den fazla bakım harcaması gerçekleştirdiği aktarılan açıklamada, ''2007 yılında ise rakipler gibi yalnızca nüfusun yoğunlaştığı bölgelerde değil tüm Türkiye sathında 1,3 milyar YTL'lik sermaye yatırımı yapılmasına karar verildi'' denildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:
''Kamu menfaatinin korunması için Telekomünikasyon Kurulu tarafından maliyetler ve sektörde faaliyet gösteren kuruluşların adil rekabete uygun kar marjları ve yüzde 45 hissesi kamuya ait Türk Telekom'un ticari varlığının devamlılığının hassasiyetle dikkate alınması sonucu oluşturulan ve onaylanan yeni tarifelerle ülkemizdeki telekomünikasyon sektörünün adil rekabete kavuşacağına inanılmaktadır.
Kamuoyuna yapılan ve Türk Telekom'un ticari itibarını zedeleme maksatlı ve de aynı zamanda ticari bilgilerini yanıltıcı surette ifşa etmeye yönelik beyanlar hakkında gerekli yasal işlemler başlatılmaktadır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious