Türk Telekom bileğimizi büktü

Türk Telekom bileğimizi büktü.58480
  • Giriş : 13.11.2007 / 09:13:00
  • Güncelleme : 13.11.2007 / 10:08:44

Türk Telekom'un bu grevden dolayı uğradığı zarar 350 milyon dolara yaklaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cihan Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, Telekom Grevinde sabotaj gerçekleştirdiği şüphesiyle Diyarbakır'da 17 kişi gözaltına alınmış. Aralarında Haber-İş Sendikası başkan ve yardımcıları da bulunuyormuş.

Türk Telekom'un bu grevden dolayı uğradığı zarar 350 milyon dolara yaklaşmış. Zararın sebebi fiberoptik kablolara yapılan sabotajlar...

Diyarbakır Savcılığı'nın talimatıyla bazı sendikacılar dinlemeye alınmış. Emniyet Müdürlüğü ekipleri de sabotaj yapan çeteyi çökertmiş. Sanıkların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda sabotajda kullanılan kesici aletler ele geçirilmiş. Grevin başlamasının ardından Türk Telekom'un yurt genelinde fiberoptik kablolara yönelik onlarca sabotaj düzenlendiği iddia edilmişti.

Fiberoptik kablolara verilen zarar nedeniyle bazı uçaklar iniş yapamadan Adana'ya yönlendirilmişti. Şirket yetkilileri grev yapan işçilerin kabloları kestiğini öne sürerken, sendika bu iddiaya sert tepki göstermişti. Şimdi olay yargının elinde...

***

Türk endüstriyel ilişkilerinde grevin etkinliği sık sık yasa dışı müdahaleler nedeniyle tartışılır. Bu tür olaylar, her zaman savcılık soruşturması, ve yargılama süreci ile gündeme gelir. Bazen iddia boş çıkar, bazen savunulması imkansız suç tespitleri otaya çıkar...

Yaklaşık 50 yıl önce Mülkiye'de hocamız Cahit Talas o günün deyimiyle "İçtimai İktisat" öğretirken "sistem, işçi ve işverenin meslek ahlakında değerlendirirse ilişki mükemmeliyeti gerçekleşebilir" derdi.

Şimdi şöyle bir soruyu sormak gerekmez mi? Sabotaj gibi fevkalade önemli bir grev ihlalinde mesele Türk-İş, Disk, Hak-İş, KESK, endüstriyel ilişkilerin ahlakını ön çıkaran bir meslek müdahalesinde bulunamaz mı?
İlgili Konfederasyon kendi bünyesinde tecrübelilerden oluşan bir soruşturma komisyonu kurup inceleme yaptıramaz mı? İhmal, kasıt veya suç görürse savcılık yanında sendikal ahlak kurallarıyla bunu kınayamaz mı? Yetkililer için savcılığa baş vurup soruşturma açtıramaz mı?

Bu konuda bir basın toplantısı yapıp böylesine hayati bir sektörde işlenen yanlışlıkların yarattığı tahribatı anlatıp kamuoyundan özür dileyemez mi? Yani grevin ahlakını üç kuruşluk çıkarın önünde tutamaz mı?

Yoksa "Aman işverenden birkaç kuruş daha alacak bir grev ile vaziyet idaresini mesleki maharet sayan" sessizlik içinde görev yaptığını mı zanneder? Çelişki belki basittir ama yüzlerce açıklama yaratır.

Anlatımı çok olan bir olayda, en basit olan, en doğru olandır...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious