Türk Telekom çok kızgın: Yapılan bu eylemler kasti!

  • Giriş : 17.10.2007 / 02:05:00
  • Güncelleme : 17.10.2007 / 02:20:19

Telekom, yapılan eylemler kasti olduğunu belirterek Türk halkının bunu bilmesi gerektiğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Telekomünikasyon A.Ş' İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Paul Doany, ''Bu sabotaj eylemlerini şahıs olarak kimin gerçekleştirdiğini kesin olarak bilmiyoruz. Ama buradaki eylemlerin kasti olduğunu biliyoruz. Çünkü makas kullanılmış'' dedi.

Türk Telekom Genel Müdürlüğünde grevle ilgili düzenlenen basın toplantısında yapılan açıklamaların ardından gazetecilerin soruları yanıtlandı. Doany, ''Sendikanın hatları sabote ettiğini mi iddia ediyorsunuz?'' sorusu üzerine, Telekom'un şebekeyi uzun zamandır idare ettiğini hatırlattı. Doğal sebeplerden kaynaklanan arızaların aylık olarak tespit edildiğini anlatan Doany, şöyle devam etti:

''Bu sabotaj eylemlerini şahıs olarak kimin gerçekleştirdiğini kesin olarak bilmiyoruz. Ama buradaki eylemlerin kasti olduğunu biliyoruz. Çünkü makas kullanıldı. Bu araçların kullanılması eylemlerin kasti olduğunu gösterir. Ayrıca bu eylemlerin eş zamanlı olması da dikkat çekici. Mutabakata varamadığımızın açıklanmasından sonra iki saat içerisinde bu olayların gerçekleşmiş olması... Burada yapılan eylemler kazanç sağlamak için yapılmıyor. Bakır kabloların çalınması gibi değil mesela... Burada şirketin operasyonuna mümkün olan en fazla zararı vermek için yapılıyor eylemler. Bunu her kim yaptıysa yapılan iş yasa dışıdır. Burada şahıs olarak 'şu yaptı' diyemesek bile kasti olarak yapıldığını biliyoruz. Birden bire ortaya çıkan arızalar olmadığını kesin olarak biliyoruz.''

Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Celalettin Dinçer de kabloların kesilmesinin yürütülen toplu iş sözleşmesinden yüzde yüz ayrı bir olay olduğunu düşünmenin mümkün olmadığını savunarak, kimseyi suçlamadıklarını belirtti.

''SABOTAJ EYLEMLERİNE SON VERİRLERSE...''

''A milli Futbol takımının Yunanistan ile yapacağı maçı izleyebilecek miyiz?'' sorusu üzerine Doany, verilen hizmetler ile ilgili önemli bir kesinti beklemediklerini söyledi. Doany, ''Eğer kasti sabotaj eylemlerini yapan her kimse, diyelim başka bir gezegenden gelip bu eylemleri yapıyorlar, onlar bu sabotaj eylemlerine son verirlerse biz çok büyük bir problem ile karşılaşmayacağımıza eminiz'' dedi.

Dinçer, GSM operatörlerinin Türk Telekom altyapısını kullandığını hatırlatan gazeteciye, sabotaja açık olan yerlerin korunmasının çok kolay olmadığını söyledi. Dinçer, kesinti durumunda GSM operatörleri ile birlikte arızaların giderilmesi için çalıştıklarını kaydetti.

''Hükümetin neden grev erteleme kararı almadığı?'' sorusunu yanıtlarken de Doany, Hükümetin bu konuya ilişkin hakkını saklı tuttuğunu belirtti. Bütün tarafların konuya ilişkin mutabakata varılmasını beklediğini kaydeden Doany, ''Bütün bu eylemlerin sonucunu bekleyip görmemiz lazım'' dedi. Dinçer, bir başka soru üzerine 13 bölgede arızanın giderildiğini, 3-4 bölgede ise ekiplerin çalıştığını bildirdi.

Bir gazetecinin, ''Süreç sonrası işten çıkarmalar yaşanabilir mi?'' sorusuna Doany, 2005 yılından beri sendikalı çalışanlarla ilgili işten çıkarma yolunu seçmedikleri karşılığını verdi. Organizasyonu yeniden yapılandırmaları ve yeni teknolojiler için hazırlamaları gerektiğini anlatan Doany, ''Kendimizi rekabet için hazırlamamız gerekiyor. Şimdilik söyleyebileceğimiz bu kadar'' dedi.

''ŞİRKETE SABOTAJ EYLEMLERİ YAPILDI''

Sendika ile Türk Telekom'un yaşanan sürece ilişkin farklı şeyler söylediğinin ifade edilmesi üzerine Doany, konunun çözüleceğine inandığını ifade etti. Mutabakata varılamadığı için hayal kırıklığına uğradığını dile getiren Doany, ''Gece 03.00 ile sabah 7.30 arasında bu şirkete karşı sabotaj eylemleri yapıldı. Gerçekleri Türk halkına duyurmak bizim için bir sorumluluk'' dedi. Doany, bir başka soruyu yanıtlarken, sendika ile görüşmelerde 4 maddede problem yaşadıklarını belirtti. Sendikal örgütlenmeyi çökertmeye yönelik politikalar sürdürüldüğü yönündeki iddialara ilişkin olarak da Doany, şunları söyledi:

''Onların iddiaları doğru değil. Tam tersi kendisi şirketi yıkmaya çalışıyor. Bu mesele, ya iki taraf için kazan kazan olarak sonuçlanır ya da her iki taraf da zarar görür. Herhangi bir şeyi ortadan kaldırmak gibi kasti bir niyetimiz yok. Burada 'Şirket sendikayı yıkmak istiyor' diyen herkes yanlış bir beyanatta bulunur. Ben bağımsız bir tarafın bu teklifi değerlendirmesini istiyorum, ne kadar cömert ve adil olduğunu ortaya koymak için. Burada sonuca ulaşmak için hangi taraf makul olmanın sınırlarını zorluyor, açıkça görülebilir.''

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious