Türk Telekom halka açılacak

Türk Telekom halka açılacak.5587
  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Dünya Ekonomik Forumu Türkiye Zirvesi’nde Türk Telekom’un yüzde 45’nin halka arz edileceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türk Telekom’un yüzde 45’inin halka arz edileceğini bildirdi. Unakıtan, Dünya Ekonomik Forumu Türkiye Zirvesinin ’’Özelleştirmeler’’ konulu oturumunda yaptığı konuşmada, özelleştirmenin kendileri için fevkalade önemli olduğunu vurguladı.Asıl gayelerinin devleti ekonomik faaliyetlerden kurtarıncaya kadar özelleştirmelere devam etmek olduğunu aktaran Unakıtan, kendisine sorulan bir soru üzerine, ’’Türk Telekom’un da yüzde 45’ini halka arz edeceğiz. Şu zaman olur, bu zaman olur, zamanı teknik çalışmalar gösterecek’’ dedi. Bakan Unakıtan, Türkiye’de geçmiş dönemlerde özelleştirmeyi ’’bir avuç insanın’’ istediğini belirterek, son zamanlarda yapılan özelleştirmelere işaret etti.Kendilerinin bir ekonomik program hazırladığını, bu programda yapısal reformların önemli yer tuttuğunu anlatan Unakıtan, elde edilecek başarılar için yapısal reformlara ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Kemal Unakıtan, yapısal reformlarda özelleştirmenin önemine değinerek, ’’Maksat, haldır haldır satalım, ondan sonra oh devlet kurtulsun... Mesele o değil’’ dedi.-’’BABALAR GİBİ SATARIZ’’-Serbest piyasa modeli kurulmasıyla birlikte devletin asli görevine dönmesinin amaçlandığını dile getiren Bakan Unakıtan, devletin ekonomik faaliyetlerden elini çekmesi gerektiğini anlattı. Unakıtan, kendilerinin siyasi irade göstererek özelleştirmelerin arkasında durduklarını belirterek, şöyle devam etti: ’’Özellikle medya o dönemlerde soruyordu ’nasıl yapacaksınız’ diye. ’Babalar gibi satarız’ dedim. Burada irademiz var demek istedim. Bu irade olduğu zaman her şey değişiyor.’’Serbest piyasa ekonomisini tam oturtmak için özelleştirmelere devam edeceklerini ifade eden Unakıtan, ’’Yapısal reformların en önemlilerinden biri olan bu özelleştirmeye aynen devam edeceğiz. Hiç kimsenin şüphesi olmasın’’ dedi. Unakıtan, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk’ün, Türk Ticaret Bankasının yeniden sektöre döndürülmesi gerektiğini düşündüğünün hatırlatılarak, buna ilişkin yorumunun sorulması üzerine, bankacılık alanında BDDK’nın otorite kabul edildiğini söyledi. Unakıtan, bunun takdirinin bağımsız kurulun yaklaşımına bağlı olduğu görüşünü aktardı.-’’DEVLETİN HAKSIZ REKABETİ...’’-Türkiye’de gerçekleştirilen özelleştirmelerdeki başarılarda şans unsurunun olduğunu söylendiğini ifade eden Bakan Unakıtan, ’’Eskiden de dünyada çok para vardı. Ama sen evini düzeltirsen misafir geliyor, ülke riskini düşürmeseydin bu para bize gelir miydi?’’ şeklinde konuştu.Rekabet Kurulunun çimento sektörüne ’’ceza yağdırdığını’’ anlatan Bakan Unakıtan, ’’Mesela film yapımcıları geçenlerde sektörün gidişatını konuşmak için yemek yemişler. Rekabet Kurulu hemen arayıp (Ne yaptınız?) diye sormuş. Bundan sonraki toplantıya Rekabet Kurulundan birinin de çağrılmasını istemiş. Türkiye önemli mesafeler aldı’’ diye konuştu. Bazı şeyleri devletin yapmasının yanlış olduğunu da dile getiren Unakıtan, ’’Devletin haksız rekabetinden piyasaları kurtarmamız lazım’’ şeklinde konuştu.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, özelleştirmelere iyi hazırlanmak gerektiğini, satış ne kadar çabuk olursa Türkiye’nin o kadar çok kazandığını anlattı. Türkiye’nin son beş yıldır büyümeye devam ettiğini de anımsatan Unakıtan, bu yıl sonunda büyüme oranının yüzde 6’ları bulacağını, yakalanan bu istikrarda özelleştirmelerin de önemli katkısını olduğunu ifade etti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious