Türk Telekom’a 'laf' taşı

  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

Ulaştırma Bakanı Yıldırım:"10 sene boyunca Türk Telecom’da lafdan başka birşey yapılmadı"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, internet erişimin maaliyetinin yüksek olduğu fikrine katıldığını belirterek, "Erişim kapasitemiz ve hızımız yetersiz. Temel sıkıntı bu. Bu neden oldu? 10 sene boyunca Türk telecomda laf oldu. Lafdan başka birşey yapılmadı. Teknoloji geldi geçti. Öyle oldu böyle oldu. Zamanı boşa geçirdik. Ve geç kaldık." dedi. İnternet erişiminin hızlandırılması gerektiğini dile getiren Yıldırım, "Bunun için biz Türk Telecom’a çağrımızı yaptık." diye konuştu

Telekomünikasyon Kurumundan A Tipi Lisans almış uzak mesafe telefon hizmetleri (UMTH) veren Superonline,

Global İletişim, Borusan Telekom, Koç.net ve Doğan Telekom şirketleri ile Türk Telekom A.Ş arasında, A tipi ara bağlantı sözleşmesi imza törenine katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, burada yaptığı konuşmada A tipi’nin kablonun en gelişmiş olanı olduğunu ifade etti.Anlaşmanın her hangi bir ön kod koymadan numarayı istenilen operatöre bağlama anlamına geldiğini dile getiren Yıldırım, katılımcı firmaları ve Türk Telecom’u tebrik etti.

"BUNDAN SONRA HEREY DAHA GÜZEL OLACAK"

Türk Telecom’un baştan beri sektörün gelişmesi için tüm iyi niyet ve gayretini sürdürdüğünü ifade eden Bakan Yıldırım, şöyle devam etti:"Bunun bir örneğini de burada görüyoruz. Türk Telecom ’Gel benim imkanlarımdan yararlan, hizmet et.’ diyor.Ama bir kıskançlık yok burada. ’Gel kardeşim benim arazimi kullan, hizmetini ver. Bana da makul bir ücret ver.’ Piyasada eğer hizmet edeceksen bunu gayet ilkeli bir şekilde hizmet kalitesini arttırarak yap. Tabi bunları yaparken Telekominikasyon Kurumu da herkesi denetliyor. Herkes işini düzgün yapıyor mu? Birbirlerine çerme takıyorlar mı? Büyükler küçükleri sindirmeye çalışıyor mu? Küçükler kurnazlık yapıp tırtıklıyor mu? Bunların hepsini gözetliyerek, sektörün sağlıklı büyümesini sağlıyor. Bu anlamda kurumun son iki yılda yaptığı düzenlemeler taktire şayandır. Bundan sonra da her eşey daha güzel olacak. Bundan şüpheniz olmasın. Bu çalışmaları yaparken hiçbir zaman devlet ve ötekiler ayrımı iiçinde olmadık. Bir aile kabul ettik sektörü.Kamusuyla, sivil toplum kuruluşlarıyla ve diğer şirketlerle bir aile kabul ettik.Bu politikamız bundan sonra da devam edecek. Ve 9. kalkınma planında öngördüğümüz hedeflere ulaşacağız."

"GEÇTİĞİMİZ 10 YILDA TÜRK TELECOM’DA LAFDAN BAŞKA BİRŞEY OLMADI"

Konuşmasının ardından soruları cevaplandıran Bakan Binali Yıldırım, internet erişim ücretlerinin yüksek olduğu yönüdike bir soru üzerine, buna katıldığını söyledi. Bakan Ylıdırım şöyle konuştu: "Arkadaşlar bildiğiniz gibi hakim işletmelerin tarifelerin kuruma göndermeleri ve onay almaları gerekir. Bu tarifeler geldi. Bizim internet erişiminin mümkün olduğu kadar uygun şartlarda karşılanması gerekir. Buna katılıyorum. Temel sorunumuz şu. Erişim kapasitemiz ve hızımız yetersiz. Temel sıkıntı bu. Bu neden oldu. 10 sene boyunca Türk telecomda laf oldu. Lafdan başka birşey yapılmadı. Teknoloji geldi geçti. Öyle oldu böyle oldu. Zamanı boşa geçirdik. Ve geç kaldık. Bunu telafi etmemiz lazım. Onun için çeşitlilik sağlıyoruz. Katılıyorum daha da ucuzlatılması lazım. Hızlandırılması lazım. Bunun için biz Türk Telecom’a çağrımızı yaptık. Bir yandan bilgi toplumu olacağız. Bir yandan interneti koklayarak kullanacağız. Bunun kabul edilir yanı yok. Sonuna kadar internete vatandaşımız bağlanmalı."

Erişimin hızlandırılması ve ücretin azaltılması yolunda işletmelerin üzerine düşen görevler olduğu gibi devletin de vergi yükünde iyileştirmelere gitmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Yıldırım "İşletmelerin yapacağı iyileştirmeler var. Bir de vergi yönüyle yapılacak iyileştirmeler var. Aksi halde bütün gelir vergilere gidecek. Oran şu anda yüz de 50’lere ulaşmış. Biraz daha vergi oranı değişmediği sürece buradaki iyileştirmenin de sınırlı olacağını görmemiz lazım." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious