Türk Telekom'da grev öncesi taraflar son kez masada

  • Giriş : 15.10.2007 / 15:10:00

Türk Telekom'da yarın başlayacağı açıklanan grev öncesi taraflar son kez masada.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Taraflar bu kez de uzlaşamazsa yarın saat 08.00'den itibaren greve çıkılacak.
Türk Telekom yöneticileriyle Haber-İş Sendikası temsilcileri son uzlaşı arayışları için bir araya geldi.

Taraflar arasında 16 Ekim'de 11 Ekim'de yapılan görüşmeden de sonuç çıkmamıştı.

Ulaştırma Bakanlığı'nda yapılan toplantıda Türk Telekom yönetimi, yüzde 4'lük teklifini revize ederek, 1'inci yılda yüzde 8, 2'nci yılın 1'inci ve 6'ncı aylarda yüzde 3'er zam önermişti.

Ancak sendika işverenin tekliflerinin taleplerini karşılamadığı ve çalışanlar arasındaki ücret dengesizliğini gidermediği için teklifi kabul etmediklerini bildirmişti.

Türk Telekom'da çalışan Türkiye Haber-İş üyesi 26 bin 500 işçi, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamazsa kurum tarihinde ilk kez yarın greve çıkacak.

Grev neleri etkiler?

Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Akcan, kurumda bugüne kadar bir grev gerçekleşmediği için tam olarak neler yaşanabileceğinin kestirilemediğini, ancak arızalardan 1 hafta içerisinde telefonların yarısının kullanılamaz hale gelmesinin, 1 santral sahasında günde 20 ADSL arızası çıkmasının muhtemel olacağını ifade etmişti.

Akcan, Türk Telekom'da olası bir grevin, başta medya, bankacılık, iletişim sektörleri olmak üzere geniş bir kesimi etkileyeceğini ve ATM'lerin, GSM operatörlerinin hizmet veremez duruma gelebileceğini kaydetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious