Türk Telekom'da kamunun payı satılacak

  • Giriş : 03.07.2009 / 14:20:00

Türk Telekom’da ikincil halka arz hazırlıkları başladı. İlkinde 94 bin yatırımcının hisse aldığı şirketin ikincil satışı için aracılara davet mektubu gönderildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplam 11.1 milyar dolarlık piyasa değeriyle İMKB'nin dördüncü değerli şirketi olan Türk Telekom'da ikincil halka arz için hazırlıklara başlandı. Türkiye'nin en büyük sabit telekomünikasyon grubu niteliğindeki şirketin kamunun elindeki yüzde 30 hissesinin bir bölümünün borsada satılması amacıyla yapılacak halka arzda danışman seçimi için aracı kurum ve yatırım bankalarına davet mektubu gitti. Danışman seçiminin eylülde yapılması, satışın ise 2010'a sarkması bekleniyor. Halka arz tarihinin piyasanın durumuna göre değişebileceği de belirtiliyor. Konuyla ilgili konuşan üst düzey bir aracılık yetkilisi 'Bu tip halka arzlarda atılacak hisse miktarı genelde yüzde 10-15 düzeyinde değişiyor. Geçmişteki örnekler fiyatın bir miktar iskontolu olabileceğini de gösteriyor' dedi.

SORU İŞARETLERİ VAR

Diğer taraftan süreç konusunda birçok soru işareti var. Aracılara göre Metin Kilci'nin Enerji Bakanlığı Müsteşarlığı'na atanmasının ardından Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın hálá boş olması halka arz takvimi konusundaki en önemli belirsizliklerden biri. Piyasaların bu ölçekteki hisse satışını kaldırıp kaldıramayacağı ve fiyatlamanın önündeki sorunlar diğer soru işaretleri. Bir bankacı 'İyi bir zamanda çıkılıp başarılı olursa bu Türkiye'de ve bir ölçüde dünyada piyasaların döndüğünün işareti, müjdesi olarak algılanabilir' dedi.

İlk halka arzda 94 bin yatırımcı hisse aldı

T. Telekom hisseleri Mayıs 2008'de borsaya açılırken, şirketin Hazine'ye ait yüzde 15'lik bölümü 4.6 liralık fiyattan yatırımcılara sunulmuştu. Toplam 2.336 milyar liralık halka arzın ardından Hazine'nin şirketteki payı yüzde 30'a inerken, ana ortak Oger Grubu yüzde 55'lik payını korudu. 12.5 milyar dolarlık piyasa değeri üzerinden halka açılan şirketin satışında özellikle küçük yatırımcılara avantajlar sunuldu. Bu sayede yatırımcı sayısı 94 bin gibi rekor bir seviyede oldu. Hisselerin yüzde 60'ı ise yurtdışı yatırımcılara ihraç edildi.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*