Türk Telekom'un, 'En değerli' zirvesi

Türk Telekom'un, 'En değerli' zirvesi.14161
  • Giriş : 05.07.2009 / 08:33:00

"Türkiye'nin En Değerli Markaları" araştırmasında Türk Telekom zirvede çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Capital Dergisi tarafından 4 yıldır gerçekleştirilen “Türkiye'nin En Değerli Markaları” araştırmasına bu yıl ilk kez katılan Türk Telekom 1 milyon 593 milyon dolarlık değeri ile birinci oldu. Turkcell, 1 milyar 533 milyon dolarlık marka değeri ile ikinci olurken, onu 1 milyar 269 milyon dolarla Arçelik izledi.

CAPITAL'in 2006 yılından bu yana gerçekleştirdiği “Türkiye'nin en değerli markaları” araştırmasının sonuçları temmuz sayısında yayınlandı. Araştırma dünyanın önde gelen marka değerleme şirketi Brand Finance işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Toplam 100 şirketin değerlendirildiği araştırma, bu yıl yine ilginç mesajlar verdi. Markalar Liğinde ilk 3'te yer alan şirketlerdeki önemli değişimlerden biri, liderliği Türk Telekom'un alması oldu. Bu yıl araştırmaya ilk kez katılan Türk Telekom, 1 milyar 593 milyon dolarlık marka değeri ile listenin en tepesine yerleşti.

Turkcell ikinci

Türk Telekom gibi bir telekomünikasyon devini, yine aynı sektörden başka bir marka izledi. Geçen yılın 1'incisi Turkcell ise 1 milyar 533 milyon dolarlık marka değeri ile 2'nci sırada yerini aldı. Geçen yılın 4'üncüsü Arçelik ise, bu yıl bir basamak yukarı çıkarak 1 milyar 269 milyon dolarlık marka değeri ile ilk 3 arasına girdi.

1 milyar doları aşanlar

Sıralamanın ilk 3'ünü izleyen diğer 3 firmanın da marka değeri 1 milyar doların üzerinde. Listede sırasıyla Anadolu Efes, Migros ve İş Bankası olarak sıralanan bu şirketlerle birlikte, Türkiye'de marka değeri 1 milyar dolarında üzerindeki şirket sayısının toplam 6 olduğu görülüyor. Geçen yıl bu sayı 5'ti. Ayrıca bu şirketleri izleyen Ford Otomotiv, Oyak Renault, Akbank da, 1 milyar dolara yaklaşan değerleriyle dikkat çekiyor.

Kriz etkiledi

“Türkiye'nin En Değerli Markaları 2009” araştırmasına göre, tabloda yer alan şirketlerin toplam marka değerinde, geçen yıla göre 44.3 milyon dolarlık bir düşüş söz konusu. Yüzde olarak ifade edildiğinde yüzde 1.69'luk bir düşüş söz konusu. İlk 3'te yer alan şirketlerin toplam marka değerinde ise yüzde 17'lik, yani 922 milyon dolarlık bir azalma dikkat çekiyor.

Türklerin durumu iyi

Ancak marka değerindeki bu düşüş, dünyadaki diğer şirketlerle karşılaştırılınca ortaya çıkan sonuç çok da kötü görünmüyor. Brand Finance Global500 şirketlerinin marka değerinde yüzde 24'lük bir düşüş yaşandığı hatırlandığında, Türkiye'deki şirketlerin kriz dönemini daha az hasarla atlattığını söylemek mümkün.

Hürriyet marka değeriyle 22'nci oldu

CAPİTAL Dergisi'nin yaptığı çalışmaya göre, Hürriyet Gazetecilik, 307.57 milyon dolarlık marka değeri ile 22'nci sırada yer alıyor. Hürriyet Gazetecilik sektöründe de lider şirket konumunda bulunuyor. Medya sektöründe Hürriyet'i izleyen diğer değerli marka ise, 65 milyon dolarlık değeri ile Doğan Gazetecilik oldu.

Global500'te daha çok Türk markası göreceğiz

BRAND Finance'ın CEO'su David Haigh, genel olarak marka değerlendirmesinde Ortadoğu'nun yıldızının yükseldiğini ve bu pazarın izlenmesi gerektiğini söylerken, Türkiye'de ortaya çıkan sonuçları şöyle değerlendirdi: “Bu yeni trend Türk şirketlerine de önemli fırsatlar sunacak. Zaten şu anda Türk şirketlerinin toplam marka değeni, ortalamanın üzerinde bir performans gösteriyor. Bu nedenle Global500 listesinde önümüzdeki yıl daha fazla sayıda Türk markasını görmek benim için sürpriz olmayacak.”

Milyar dolarlar ligi şöyle oluştu

Türk Telekom
Turkcell
Arçelik
Anadolu Efes
Migros
İş Bankası
Ford Otomotiv
Oyak Renault
Akbank

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*