Türk Telekom'un halka arz süreci başladı

  • Giriş : 28.04.2008 / 19:10:00
  • Güncelleme : 28.04.2008 / 18:57:28

Türk Telekom'un halka arz süreci başladı. Hisselerin % 30'u çalışanlar ve küçük yatırımcıya ayrıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk Telekom’un 3.5 milyar YTL'lik ödenmiş sermayesinin yüzde 15’ini oluşturan Hazine’ye ait 525 milyon YTL nominal değerli D grubu hamiline yazılı payların halka arzı kapsamında ön talep toplama süreci başladı.

Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci ve Türk Telekom Genel Müdür Yardımcıları Celalettin Dinçer ile Erem Demircan’ın da katıldığı basın toplantısında halka arza ilişkin bilgi verildi.

Kilci’nin verdiği bilgilere göre, Türk Telekom’un 3.5 milyar YTL olan ödenmiş sermayesinin yüzde 15’ine denk gelen Hazine’ye ait 525 milyon YTL nominal değerli D grubu hamiline yazılı payları halka arz yöntemiyle özelleştirilecek.

Türk Telekom hisselerinin halka arzıyla ilgili olarak ön talepler 28, 29 ve 30 Nisan'da toplanacak. Halka arzda, kesin talep toplama dönemi ise SPK’nın onayının ardından 7, 8 ve 9 Mayıs’ta yapılacak.

Halka arz yoluyla satışa sunulan hisselerin İMKB Yönetim Kurulu’nun onayının ardından 15 Mayıs 2008 tarihinden itibaren İMKB’de işlem görmeye başlaması hedefleniyor.

Türk Telekom’un halka arzında satışa sunulacak hisselerin; yüzde 30’u Türk Telekom ve PTT çalışanlarıyla küçük tasarruf sahipleri; yüzde 3’ü alım gücü yüksek bireysel yatırımcılar ve yüzde 2’si de yurt içi kurumsal yatırımcılar olmak üzere toplam yüzde 35’lik bölümü yurt içindeki yatırımcılara tahsis edilirken yurt dışı tahsisat oranı ise yüzde 35 olarak belirlendi.

Halka arz sırasında genel toplam kesim talebin halka arz edilecek hisse senedi miktarından fazla olması durumunda Hazine’ye ait olan ve halka arz edilen hisse senetlerinin yüzde 15’ine tekabül eden 78 milyon 750 bin YTL nominal değerdeki B grubu hamiline yazılı payların ilk satışı da gerçekleştirilebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious