Türk tezlerine Marsilya'dan destek

Türk tezlerine Marsilya'dan destek.12130
  • Giriş : 04.11.2008 / 18:21:00

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, "Barselona Süreci: Akdeniz için Birlik" dışişleri bakanları toplantısında varılan uzlaşının "Türkiye için tatmin edici olduğunu" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa'nın Marsilya kentinde düzenlenen "Barselona Süreci: Akdeniz için Birlik" dışişleri bakanları toplantısı sona erdi.

Toplantı sonunda Türk basının sorularını yanıtlayan Babacan, toplantıda Türkiye'nin gündeme getirdiği beş önerinin, diğer dışişleri bakanlarından destek aldığını söyledi.

Türkiye, "orman yangınları ile ortak mücadele", "deniz taşımacılığı", "küçük ve orta dereceli işletmeler arasında işbirliğinin sağlanması", "çevre koruması" ve "güneş enerjisi üretimi" konularında ortak projeler öneriyor. Türkiye, bu projelerin Akdeniz'de barış ve istikrarın gelişmesine de katkıda bulunacağını düşünüyor.

Toplantıların önemli bir bölümünde Arap Birliği'nin sürece katılım seviyesi ve biçiminin tartışıldığını hatırlatan Babacan, bu konuda yoğun müzakereler ve sunulan 7 taslağın da değiştirilmesinin ardından uzlaşma sağlandığını söyledi.

Arap Birliği'nin, bütün toplantılara her seviyede katılması konusunda görüş birliği sağlandığını belirten Babacan, bu konudaki uzlaşının Türkiye'yi de tatmin ettiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*