Türk TIR'ları Türkmenistan'da mahsur kaldı iddiası

Türk TIR'ları Türkmenistan'da mahsur kaldı iddiası.10059
  • Giriş : 24.01.2008 / 14:53:00

Mersin'deki bir firmaya ait 14 TIR'ın, Türkmenistan'daki Amuderya Nehri üzerindeki köprüde meydana gelen hasar nedeniyle 18 gündür mahsur kaldıkları bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özaydoğan Uluslararası Taşıma Tic. Ltd. Şirket Müdürü Aytekin Çetin, uluslararası taşıma yapan C2 yetki belgesine sahip olan firmalarının, İran, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan gibi Orta Asya ülkelerine yük taşıdığını belirtti.

Bu ülkelerle yapılan ikili anlaşma gereği kendilerine gösterilen güzergahta ihracat ve ithalat yükü taşıdıklarını anlatan Çetin, ''4 Ocak tarihinde Özbekistan, Kazakistan ve Tacikistan'a göndermiş olduğumuz firmamıza ait 14 TIR, Türkmenistan'dan transit geçebilmek için kullandığı Amuderya Nehri üzerindeki dubalı köprüde meydana geldiği belirtilen hasar nedeniyle yaklaşık 18 gündür mahsur kaldı'' dedi.

Kendilerinin yanı sıra bir çok firmaya ait TIR'ın da aynı yerde beklediğini kaydeden Çetin, şöyle konuştu:

''Araçların Türkmenistan'da beklemesinden dolayı şoförlerin vizeleri bitmekte olup, ithalat ve ihracatçılar ile birlikte nakliyeciler de mağdur oldu. Firma senetleri protestoya giderken, bazı firmalar da haciz tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. İçinde bulunduğumuz mağduriyetin giderilmesi için yetkililerden yardım bekliyoruz.''

Çetin, sorunlarının çözülmesi için ayrıca, Ulaştırma Bakanlığına da başvuruda bulunduklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious