Türk topçusu Kuzey Irak'ı yarım saat bombaladı!

Türk topçusu Kuzey Irak'ı yarım saat bombaladı!.49339
  • Giriş : 04.06.2007 / 08:20:00

Reuters, Türk topçusunun Kuzey Irak'ı yarım saat bombaladığını duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Barzani ise dün yaptığı açıklamada Türk ordusunun K. Irak'taki Hacı Ümran bölgesini bombaladığını iddia etti.

Reuters'in haberinde, Türk askerlerinin Kuzey Irak'taki Erbil şehrindeki Hacı Umran kasabasını dün yarım saat boyunca top ateşine tuttuğu ancak askerlerin Irak sınırına girmediği belirtildi. Bombalamada ölen ve yaralanan olmadı.

TEDAVİ olmak ve zayıflamak için gittiği ABD’den dün dönen Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, kendisine geçmiş olsun ziyaretine gelen Kürt liderlerle bölgedeki son siyasi durumu değerlendirdi. Kürt liderler zirvesine dönüşen toplantının en önemli gündem maddelerinden birini, Irak'ta oluşturulmaya çalışılan yeni muhalif cephenin hazırlıkları oluşturdu. Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani'nin Türkiye ile ilgili olarak ılımlı ve yatıştırıcı açıklamalar yapması ise dikkat çekti.

Süleymaniye’nin Dokan kasabasında Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’ye geçmiş olsun ziyaretinde bulunan Kürt siyasiler, bölge ve Irak siyaseti ile ilgili önemli konuları ele aldı. 4 saat kadar süren toplantıya Mesut Barzani’nin yanısıra Bölgesel Kürt Hükümeti’nin Başbakanı Neçirvan Barzani, Başbakan Yardımcısı Ömer Fettah ve KDP ile KYB’nin önde gelen üyeleri katıldı. Toplantı sonucunda yapılan basın açıklamasında, bazı muhalif Kürt ve Sünni Arap gruplarının yeni bir cephe oluşturma çabalarına karşın sert bir açıklama yapıldı.

Talabani, toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Saddam’ın yetimleri hain Kürtlerden ve adlarını zikretmek istemediğim bazı Sünni Arap gruplardan oluşan bu topluluk, birliğimizi ve beraberliğimizi bozmayı hedeflerken karanlık emellerine ulaşmak istiyor'' dedi. Celal Talabani, yeni cephenin kurulması çalışmalarında yabancı istihbarat örgütlerinin gayretlerinin de bulunduğunu savundu.

KDP ve KYB tarafından yayımlanan ortak basın bildirisinde ise yeni oluşumda bulunduğu belirtilen ‘Irak İslam Partisi, Irak Listesi ve Kürdistan İslam Birliği’nden hayırlı olanların bu yeni cepheye katılmamaları’ çağrısında bulundu.

140. madde ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Talabani, “140. maddenin uygulanmaması diye birşey bizim için söz konusu değildir. Süreç başlamıştır. Kerkük’teki durumun normalleştirilmesi ile ilgili formlar dağıtılmaya başlandı. Bizim için sürecin tamamlanmasından başka bir şık yoktur'' dedi.

Barzani ise Türkiye ile ilgili muhtemel bir askeri operasyon beklenip beklenmediği yönündeki bir soruya karşılık olarak, daha önceki demeçlerinin aksine “Türk askerleri kendi sınırları içerisinde manevralar yapmakta ve operasyonlar gerçekleştirmektedir. Bizim sınırımızı hiçbir şekilde işgal etmemişlerdir. Sınırın bazı uç noktalarında, bazen bombaların düştüğü köylerde de bu sorun teşkil edecek düzeyde sıkıntı yaşanmamıştır. Sorunların diyalog yoluyla ve soğukkanlılıkla çözülmesinden yanayız'' sözleriyle gerilimi yatıştırıcı bir tavır sergiledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious