Türk toplumu bu filmi niye sevdi?

Türk toplumu bu filmi niye sevdi?.10486
  • Giriş : 27.07.2008 / 09:00:00

Ünlü sinema eleştirmeni Atilla Dorsay, çok tartışılan Recep İvedik filmini değerlendirerek, 'Bu film hepimizi magandalıkla karşı karşıya getirdi' diye konuştu...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kanaltürk'te Doğa Rutkay'ın sunduğu 'Herşeyi Söylemek Mümkün' programına konuk olan Atilla Dorsay, Şahan Gökbakar'ın oynadığı Recep İvedik filmiyle, Türk toplumundaki bir gerçeğin gözler önüne serildiğini belirtti.

Dorsay, "Bu film bence Türk toplumunu, bugün gazeteleri, medyayı, hepimizi en çok meşgul eden konulardan biriyle karşı karşıya getirdi; magandalık! Eskiden de Türk toplumunda maganda yok muydu? Şehirlere bu kadar büyük bir göç olmadığı için, onlar magandalıklarını ya da bizim magandalık sandıklarımızı kendi köylerinde, kasabalarında yaparlardı. İstanbul'da biz bunları görmezdik" dedi.

Çocukluğundaki İstanbul'un göçlerle birlikte değiştiğini anlatan Atilla Dorsay, "Recep İvedik'in bence baskın niteliği bir maganda olması. Bize bu yüzümüzü gösterdi. Ben buna çok olumlu bir şey diye bakıyorum ayrıca. Türk toplumunun yenmesi gereken hastalıklarından biri ve bir şeyi teşhis etmenin, onun çirkin, komik, gülünç hatta iğrenç yanlarını göstermenin en iyi yolu komedi" dedi.

Recep İvedik maganda değil

Recep İvedik filminin senaristi olan Serkan Altıniğne ise Atilla Dorsay'ın 'maganda' sıfatını kabul etmedi. Altıniğne, "Bence maganda değil. Kaba saba, şiveli bir adam ama her kaba saba, şiveli adam maganda değildir. Magandalık topluma zarar vermekle ilgili bir şey. Esas hikaye şu; Recep İvedik, otoriteye karşı bir insan ve normal Türk insanı kendi özel hayatında otoriteye Recep'in davrandığı gibi davranamıyor. Eziğiz" diye konuştu.


TELEVİZYONGAZETESİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*