Türk Turizm endüstrisi Karadeniz'i dolaşıyor

  • Giriş : 02.06.2007 / 19:21:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 13:38:14

1926 yılında Atatürk tarafından hayata geçirilen yüzen fuar 81 yıl sonra Bluexpo adıyla Karadeniz'de.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyük açılış bugün gerçekleşti.
Türk turizm endüstrisini Karadeniz'in önemli turizm limanlarına taşıyacak Bluexpo görkemli bir açılışla demir aldı. Dünyada pek çok başarılı örneği olan ve Türkiye'de de ilk kez Atatürk tarafından 1926 tarihinde hayata geçirilen, ikincisi ise çok istenmesine rağmen dönemin şartları nedeniyle gerçekleştirilemeyen "yüzen fuar", bugün Sarayburnu'dan demir aldı. Açılışa Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve işdünyasının önemli isimleri katıldı.

Türkiye'yi yani bir fuarcılık anlayışı ile tanıştırmayı amaçlayan ADG Fuarcılık tarafından yürütülen üç yıllık titiz bir çalışmanın ürünü olan Bluexpo, turizm endüstrisini tanıtmanın yanında Türkiye'nin tanıtımında da önemli rol oynayacak. Gidilen limanlarda düzenlenecek Türk kültürünü tanıtıcı etkinliklerde Anadolu Ateşi sahne alacak.

Fuar kapsamında ürün ve hizmetlerini sergileyecek mutfak ve catering donanımları, çamaşırhane temizlik bakım ekipmanları, mobilya dekorasyon ürünleri, plaj ve bahçe mobilyaları, halı-yer-duvar kaplamaları ve tekstil ürünleri üreticilerinin doğru alıcılarla buluşması için ADG Fuarcılık tarafından üç yıldır titiz bir çalışma yürütülüyor.

Bluexpo'nun açılışında bir konuşma yapan ADG Fuarcılık Genel Müdürü Hakan Adıgüzel Bluexpo'nun Türk fuarcılık sektörü için önemli bir yenilik olduğunun altını çizdi. Yurtdışı fuarlarının gümrükleme, nakliye, vize gibi pek çok sıkıntısının Bluexpo ile aşıldığını belirten Adıgüzel "Karadeniz, Bluexpo'nun ilk ayağını oluşturuyor. Bluexpo'nun ilk rotasının Karadeniz olarak seçilmesinin nedeni, ADG Fuarcılığın Karadeniz havzası ülkelerindeki uzun yıllara dayanan fuar deneyimi ve Dış Ticaret Müsteşarlığının komşu ülkeler stratejisi kapsamında Karadeniz Havzası ülkeleri ile olan ticarete önem vermesi. Önümüzdeki senelerde farklı sektörleri Bluexpo ile dünyada suların ulaştığı her bölgeye taşımayı hedefliyoruz" dedi.

5 Haziran Bulgaristan/Varna, 6-7 Haziran Romanya/Köstence, 8-9 Haziran Ukrayna/Odesa, 10-11 Haziran Ukrayna/Yalta, 12-13 Haziran Rusya/Soçi ve 14-15 Haziran Gürcistan/Batum rotasını izleyen fuar, geminin 16 Haziran'da Trabzon limanına gelmesinin ardından 18 Haziran'da İstanbul'da sona erecek. Açılışın ardından fuar Sarayburnu'nda bir gün boyunca açık kaldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious