Türk turizmciler en büyük sınava hazır

Türk turizmciler en büyük sınava hazır.20441
  • Giriş : 02.03.2008 / 10:20:00

Türk turizmciler, 5 Martta Almanya'nın başkenti Berlin'de açılacak dünyanın en büyük turizm fuarı olarak bilinen Uluslararası Turizm Borsası (ITB Berlin-2008) için hazırlıklarını tamamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu yıl 180'den fazla ülkenin turizm bakanlıkları veya tanıtım ofisleri aracılığıyla katılacakları turizm borsasında 2 bin 458'i Almanya'dan, 8 bin 465'i diğer ülkelerden 10 bin 923 kuruluş ya da şirket stant açacak.

Alınan bilgiye göre, 42'inci yaşını kutlayacak ITB Berlin Turizm Borsası, bu yıl dünyanın en önemli turist gönderen ve turist kabul eden ülkelerindeki şirketlerin kıyasıya pazarlıklarına sahne olacak.

Almanya'nın Başkenti Berlin'deki Messedamm adı verilen fuar alanı toplam 160 bin metrekarelik 26 ayrı salondan oluşuyor. Türkiye, Yunanistan, İspanya, İtalya gibi Akdeniz çanağında iddialı ülkelerin en az 2'şer bin metrekarelik stantlar kurduğu fuar, rengarenk ve hareketli görüntülere sahne oluyor. Fuara bu yıl 180'i aşkın ülke turizm bakanlıkları, tanıtma ofisleri, resmi kurumları ya da temsilcilikleri aracılığıyla katılıyor. Fuarda ayrıca turizmin çeşitli alanlarında faaliyet gösteren 2 bin 458'i Almanya'dan 8 bin 465'i diğer ülkelerden 10 bin 923 şirket ya da kuruluş stant kiraladı.

-8 BİN GAZETECİ GİDECEK-

''Mükemmel tatile buradan başlayın'' sloganıyla düzenlenen fuarı her yıl ortalama 50 ile 70 arasında ülkenin turizm bakanı ziyaret ediyor. İlk üç günü yalnızca turizm profesyonellerine, son iki günü de tatilcilere açık olan fuarı yaklaşık 170 bin kişi gezecek. Fuarı gezmek isteyenler 14, öğrenciler ise 8 avro bilet ücreti ödeyecekler. Geçen yıl tam bilet için 13, öğrenci biletine 7.5 avro alındı.

Fuara başta turizm ve gezi konularında uzmanlaşmış olmak üzere hemen her alandan gazeteciler de büyük ilgi gösteriyor. Bu yıl fuar için 100 civarında ülkeden 8 bine yakın gazetecinin fuarı izlemek üzere akreditasyon yaptırdıkları öğrenildi. Fuar yönetimi, gazetecilere rahat bir çalışma ortamı sağlamak amacıyla bu yıl 5 ve 6 numaralı salonların 3. katlarında toplam 5 bin metrekarelik bir alan tahsis etti. Gazetecilerin yeme-içme ihtiyaçlarını da giderebileceği basın merkezine internet bağlantılı 30 masa üstü, 20 de diz üstü bilgisayar konuldu. Basın merkezinden aynı anda 450 gazetecinin yararlanabileceği kaydedildi.

-TÜRKİYE ÇIKARMA YAPACAK-

Fuarın en renkli ülkelerinden biri uzun yıllardan beri olduğu gibi yine Türkiye olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kiraladığı 2 bin 558 metrekarelik alanda, bölgeler bazında tanıtıma ağırlık verilecek. Bakanlık, ITB'nin doğrudan tatil tüketicilerine değil, turizm profesyonellerine yönelik bir ''borsa'' olmasından ötürü Türkiye standında öncelikle pazarlama ağırlıklı tur operatörleri, seyahat acenteleri, oteller, hava yolu şirketleri, TÜRSAB, TÜROFED, TYD gibi kuruluşlara yer verdi.

Bakanlık standının yanı sıra Türkiye merkezli büyük tur operatörleri GTI Kayı Grup ve Öger gibi tur operatörlerinin yanı sıra bazı zincir otel grupları ayrı salonlarda farklı büyüklüklerde stantlar kuracaklar.

Bakanlığın standında TÜRSAB, TÜROB, bölgeler ve bireysel katılımcılara ayrılan alanlarda turizm sektöründen 57 kuruluş ve işletme yer alacak. Fuardaki Türkiye standında kurulacak sahnede 8 ve 9 Martta ''Anadolu Ateşi'' grubu gösteri yapacak.

Fuarın açılış günü olan 5 Martta Berlin Eyaleti Başbakanı Klaus Wowereit da Türkiye standını ziyaret edecek. 6 Martta ise Berlin Schiller Tiyatrosu'nda ''Türkiye'nin Renkleri'' isimli dans ve müzik gösterisi yapılacak.

''ROCK ITB - Dünyanın Rock Ettiği Yer'' sloganıyla 8 Martta, Almanya'daki seyahat acentelerinde çalışan satış elemanlarının davet edileceği bir müzikal etkinlik yapılacak, bu etkinliğe Türkiye ''konuk ülke'' statüsüyle katılacak. Türk yemeklerinin sunulacağı bu etkinlikte, ''Stoneheads - Taşkafalar'', Necati Şeren ve ''Neco's Rock's'' adlı Rock grubuyla ''diVan'' adlı Türk Rock grubu sahne alacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da fuar çerçevesinde 6 Martta düzenleyeceği basın toplantısında Türkiye'de turizm alanında yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verecek.

-KIYASIYA REKABET-

Fuarda, dünya turizminin liderleri arasında sayılan, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye arasında kıyasıya bir rekabet yaşanması bekleniyor. Bu ülkelerin turizm otoritelerinin, bir yandan kendi ülkelerinin tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini yürütürken, diğer yandan da rakiplerini gözleme ve rakibin geliştirdiği politikalara karşılık vermek için birbirlerini kollayacakları kaydediliyor.

ITB Turizm Borsası'na Türkiye'de en çok Antalyalı turizmciler önem veriyor. Türkiye'ye en çok turist gönderen ülkelerin başında gelen Almanya, Antalya turizmi açısından özel bir önem arz ediyor. Bu nedenle, Antalya'da meslek kuruluşlarının temsilcileri, otel, acente sahipleri, hava yolu şirketlerinin yöneticileri, turizm profesyonellerinin yanı sıra, sahil bandındaki hemen her ilçenin belediye başkanı ve kaymakamı da bu fuarda çaba gösterecek.

Bu nedenle Antalya'dan sadece ITB'ye gidecekler için özel uçaklar kaldırılıyor. THY'nin de ortak olduğu charter şirketlerinden SunExpress bu yıl da özel fiyatla turizmciler için ITB özel seferi düzenledi. ITB'nin yanı sıra GTI Kayı Group'a bağlı Sky Airlines de kendi grup yöneticilerinin yanı sıra, diğer turizmcilerin ITB seyahati için 4 Martta Antalya'dan Berlin'e özel sefer düzenleyecek.

-TURİZM ÇEŞİTLİLİĞİ-

ITB'nin bu yıl partner ülkesi Dominik Cumhuriyeti olarak belirlendi. Dominik Cumhuriyeti, fuarın tüm etkinliklerinde baş rolü üstlenecek. ITB'nin gelecek yılki partner ülkesinin ise Türkiye olacağı öğrenildi.

Yüzlerce konferans, panel, açık oturumun düzenleneceği, dünyada turizm sektörünün geleceğine ilişkin ilginç ve önemli bildirilerin sunulacağı ITB Berlin Fuarı'nda bu yıl da önceden olduğu gibi, turizmin çeşitli alanlarına ilişkin ihtisas salonları açılacak. Bu salonlarda, kamp ve karavan turizmi, cruise turizmi, doğa ve macera turizmi, iş turizmi gibi özel ilgi alanlarına yönelik stantlar yer alacak.

-SUDAN DA TURİST BEKLİYOR-

ITB Berlin, turizm pazarında söz sahibi ülkelerin yanı sıra, bu sektörde adını duyurmak bir yana, adı terör, savaş, hastalık, ölüm ve yoksullukla anılan birçok ülke de boy gösterecek.

Bir turistin gitmeyi belki de aklına en son getireceği yerler arasında gösterilebilecek Afganistan gibi ülkelerin yanı sıra açlıkla boğuşan Sudan'ın da aralarında yer aldığı bazı Afrika ülkeleri ve kapalı rejimleriyle tanınan başka ülkeler de turist çekebilmek amacıyla, rengarenk posterler, broşürler ve filmlerle stantlarının başında olacaklar. ITB'de stant açacak ülkeler arasında neredeyse dünyaya kapısını kapatan ve ülkesine gelen turistlerin fotoğraf çekmelerine bile sınırlama getiren Kuzey Kore de yer alıyor.

-GÜNDÜZ İŞ, GECE EĞLENCE-

ITB'ye katılan Türk şirketleri ya da meslek örgütleri, 5 Martta saat 10.00'da açılacak fuarda saat 18.00'e kadar yoğun bir çalışma temposu içinde yer alırken, gece de Berlin'in ünlü eğlence mekanlarında müşterilerini ağırlayacaklar.

Her yıl AKTOB, Berlin'in en büyük eğlence mekanlarında bir kaç bin kişinin katıldığı eğlenceler düzenliyor. Antalya merkezli GTI Kayı Group da bu yıl Alman partnerlerini, iş ortaklarını, Berlin'in gözde eğlence mekanları arasında yer alan Bangaluu Dinner Club'da ağırlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious