Türk turizmi birçok konu başlığında sınıfta kaldı

Türk turizmi birçok konu başlığında sınıfta kaldı.10137
  • Giriş : 04.07.2007 / 16:14:00

"Touristik Report"un 11 ülkeyi değerlendirdiği raporu Türk turizmini sınıfta bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Touristik Report"un Almanya pazarına yönelik 11 ülkeyi değerlendirdiği özel raporun ayrıntılarına göre Türk turizmi birçok konu başlığında sınıfta kaldı.

Almanya'nın önde gelen sektörel turizm dergilerinden "Touristik Report"un Almanya pazarına yönelik 11 ülkeyi değerlendirdiği özel raporun ayrıntıları Türkiye'nin pazarlama, altyapı ve imaj noktasındaki eksiklerini ortaya koyuyor.

Turizm sektöründe faaliyet gösteren 18 tur operatörü ve 17 acenteyi temsil eden 35 sektör uzmanı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 11 ülkenin 27 destinasyonunu 9 ayrı kategoride değerlendirdi. Genel değerlendirme bölümünde İspanya'nın önünde ikinci sırada yer aldığımız özel raporda; hangi noktalarda geride kaldığımızı görmek mümkün.

OTEL KALİTESİ

Bu kategoride birinci sırayı Türkiye'nin 0.3 puan önünde Kanarya Adaları aldı. Touristik Report'un 35 kişilik uzman jürisinde yer alan 17 acentenin otel kalitesi açısından birinci sırayı Balear aldı. Tur operatörlerinin bu kategorideki gözdesi ise Türkiye oldu. Ancak her iki jüri grubunun da ikinci sırada değerlendirdiği Kanarya Adaları aradan sıyrılarak birinciliği aldı.

FİYAT-HİZMET

İkinci değerlendirme kategorisi olan fiyat hizmet kalitesinde Türkiye, Mısır ve Tunus'un önünde açık arayla birinci oldu. Hem acenteciler hem de tur operatörleri Türkiye'yi iyi servis ve uygun fiyat sunan ülke olarak birinciliğe layık gördüler. Türkiye fiyat hizmet dengesi bakımından oturmuş bir yapıya sahip olarak değerlendirdi.

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ

Turistik ürün çeşitliliği başlıklı değerlendirmede ilk sırayı İspanya aldı. Acente ve satış temsilcileri İspanya'yı birinciliğe layık görürken, tur operatörleri ise bu kategoriye Türkiye'yi seçti. Her şey dahil ağırlıklı çalışan Türk otellerinde turistlere birçok fırsat sunulduğu belirtilirken, bu uygulamanın turistin otelden ayrılmaması ve gittiği ülkeyi tanıyamaması sonucu doğurduğunun altı çizildi. Her şey dahil sistemi bu bölümde Türkiye'nin İspanya'nın arkasında kalmasına neden oldu.

PAZARLAMA

Bir destinasyonun satılmasında en önemli etken olarak sunulan "pazarlama" kategorisinde ilk üç sırayı alan destinasyonlar İspanya, Balear ve Kanarya Adaları oldu. Türkiye bu dalda Mısır, Fas ve Portekiz'in ardından 7. sırada yer alabildi. Acenteler ve satış temsilcilerinin oylarına göre Türkiye 3. sırada kendisine yer bulurken, tur operatörleri Türkiye'yi 9. sıraya layık gördü.

ALTYAPI

Touristik Report araştırmasında Türkiye'nin en düşük not aldığı konulardan birisi de "altyapı" oldu. İhtiyaç talebini gözetmeden ve çevreye zarar vererek yapılan oteller altyapıda Türkiye'nin ancak altıncı sırayı alabilmesine neden oldu. Balear, İspanya ve Kanarya Adaları'nın ilk üç sırayı paylaştığı bu kategoride onları Portekiz ve Yunanistan gibi AB üyesi ülkeler izledi.

SERVİS KALİTESİ

Türkiye tartışmasız birinci olduğu bölüm "servis kalitesi" oldu. Destinasyonlardaki servis kalitesi birbiriyle karşılaştırıldığında Türkiye'nin servis kalitesi hem acentecilerden hem de tur operatörlerinden en yüksek notu aldı. Jüri üyeleri bu alanda Türk konukseverliğini dikkate alarak Türkiye'yi İspanya'nın önüne çıkardılar.

HAVAYOLU BAĞLANTISI

Balearlar, gerek operatörlerden gerekse acentecilerden bu kategoride tam not aldı. Türkiye, "havayolu bağlantısı" kategorisinde acente ve satış temsilcilerince üçüncü, operatörler tarafından ise dördüncü seçildi. Genel sıralamada da dördüncülüğü elde etti.

TURİZMİN GELECEĞİ

Uzmanların turizmin geleceğine ilişkin öngörülerinde; geleceğin en parlak destinasyonlarının Balearlar ve Türkiye olduğunu açıklandı. Tur operatörleri bu kategoride Türkiye'yi birinci seçerken, acente ve satış temsilcilerinin gözdesi Balearlar oldu. Sektör uzmanları her iki destinasyonun da geleceğinin parlak olduğu noktasında birleşti. Bu bölümde Türkiye'nin betonlaşmaya çok dikkat etmesi gerektiği notu da düşüldü.

İMAJ

Değerlendirilen son bölüm ise destinasyonların "imaj"ı oldu. Bu kriterde de İspanya'daki üç destinasyon en ön sırada yer alırken Türkiye 2.50 puanla dördüncü sırada yer aldı. Bu bölümde, destinasyonların nasıl bir imaja sahip olduğu ile tanıtım ve reklam çalışmalarının ne derece etkin olduğu dikkate alındı. Türkiye'nin kendine özgü bir imajı olduğunun altı çizildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious