Türk: 'Türkiye Yugoslavya olmaz'

Türk: 'Türkiye Yugoslavya olmaz'.11758
  • Giriş : 06.06.2009 / 15:15:00

DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk, Genelkurmay Başkanı Başbuğ'un "Türkiye Yugoslavya'ya döner" yönündeki uyarısı ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Demokratik Toplum Partisi(DTP) Eşbaşkanı Ahmet Türk, Genelkurmay Başkanı Başbuğ'un "Türkiye Yugoslavya'ya döner" yönündeki uyarısı ile ilgili değerlendirmede bulundu. Türk, "Türkiye Yugoslavya değil. Türkler ve Kürtlerin ilişkileri Yugoslavya gibi değil. Bin yıllık bir geçmiş var." dedi.

Türkiye Barış Meclisi tarafından Bilgi Üniversitesi'nde düzenlenen "Çözüm İçin Diyalog" konferansına verilen arada DTP Eşbaşkanı Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir basın mensubu Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un ABD'de sarf ettiği, "Biz ne ulus devletin çivisini oynatma konusunda tavır alırız, ne de üniter devletin. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucularının, başta Mustafa Kemal Atatürk, bu devleti kurarken, üniter devlet, ulus devlet olarak kurmuş. Bunun çivisi oynatılamaz. Oynatırsanız bakın Yugoslavya var." şeklindeki sözleri hatırlattı. Ahmet Türk, Türkiye'nin Yugoslavya olamayacağını belirterek şunları söyledi: " Türkler ve Kürtlerin ilişkileri Yugoslavya gibi değil. Bin yıllık bir geçmiş var. Buradaki talepler hak ve özgürlükler noktasındadır. Bizim tartıştığımız şey Türkiye'nin bütünlü içerisinde sorunu nasıl çözebiliriz. Nasıl bir proje Türklerin ve Kürtlerin talepleri nelerdir? Bu proje nasıl yaşam bulabilir bunu tartışıyoruz. Biz modelleri tartışmıyoruz: işte bu model olsun gibi bir anlayışımız yok. Dünyada farklı modeller oluşmuş olabilir ama Mutlaka Türkiye kendine özgü bir formül bulmak zorundadır. Yurttaşıyla halkıyla kucaklaşmak ve barışmak durumundadır. Siz bunu ertelemeye de kalksanız bir gün yine Türkiye'nin gündemine gelecektir. Bunun görülmesi lazım. O zaman daha hızlı hareket etmek ve bu akan kanı biran önce durdurmaya yönelik refleksleri göstermek gerekir diye düşünüyoruz."

-"Genelkurmay BAŞKANI CUMHURBAŞKANI YERİNE KONUŞMAMAYI ÖĞRENMELİ"-

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un yurt dışında yaptığı açıklamayla Türkiye'de askerin bakışını ortaya koyduğunu söyleyen Türk, kendilerinin siyasileri muhatap alacaklarını söyledi. Tartışmaları siyasilerle yürütmek istediklerini belirten Türk, "Ama sonuç olarak Genelkurmay Başkanı'nın da Başbakan'ın, Cumhurbaşkanı'nın yerine konuşmaması gerektiğini öğrenmesi gerekir. Aslında Genelkurmay Başkanının mesajları bize değil Cumhurbaşkanı ve Başbakanaydı diye değerlendiriyorum. Sonuç olarak bu ülkede siyasiler konuşması gerektiği yerde susarsa Türkiye'de hep başkası konuşur."

Türkiye'de faaliyet gösteren İran'a ait Press TV muhabirinin PKK'ya yönelik Avrupa ülkelerinden destek olup olmadığı ile ilgili soruya Ahmek Türk şöyle yanıt verdi: "Burada bir halktan bahsediyoruz, bir halkı tartışıyoruz. Halkın sahip olması gereken hakları tartışıyoruz. Eğer bugün bir halkın talepleri olmasaydı PKK 30-40 yıldır bu mücadeleyi sürdüremezdi. Bugün PKK halkın talepleri dışında farklı bir pozisyon almış olsaydı zaten 30 yıl boyunca bu hareketi sürdürme şansı olmazdı. Meseleyi sadece uluslar arası güçlerin desteği ve parasal konu olarak değerlendirirseniz yanlış yaparsınız. Bugün Kürt coğrafyasında milyonlarca insan kendi düşüncelerini Öcalan'a olan düşüncelerini Nevruzlarda ve diğer etkinliklerde ortaya koyuyor bunu götürmek lazım. Biz burada halklaşmış bir olayı tartışıyoruz. Halkın sahip olması gereken hak ve özgürlüklerdir bunları tartışıyoruz. Sonuçta PKK Kürt sorununun bir parçasıdır. Aslında bunun görülmesi gerekir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*