'Türk ulusunun geleceği çok parlak'

  • Giriş : 13.02.2006 / 00:00:00

İstanbul Üniversitesi Rektörü Mesut Parlak, M. Kemal Atatürk'ün izlediği yolda ilerleyen Türk ulusunun geleceğinin çok parlak ve aydınlık olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konferansa konuşmacı olarak İstanbul Üniversitesi Rektörü Malatyalı Mesut Parlak katıldı.

Konferans öncesi bir konuşma yapan Malatya Belediye Başkanı Cemal Akın, Atatürk ve Türk milletinin bin bir güçlük ve yokluk içinde emperyalist güçlere karşı kurtuluş mücadelesi verdiklerini kaydetti.

Akın, Mustafa Kemal'in bu mücadele sonrası ülkenin kalkınmasına büyük bir hız verdiğine dikkat çekerek, bu çerçevede tüm yurdu karış karış gezdiğini ve Malatya'yı da iki defa ziyaret ettiğini belirtti.

Akın, Atatürk'ün Malatya'ya yaptığı ziyaretle Malatyalılara ilham kaynağı olduğunu ve Malatyalılara ışık tuttuğunu bildirdi.

Malatya Valisi H. İbrahim Daşöz ise hem Malatya için hem de Cumhuriyet için önemli bir etkinliğini düzenlendiğini, konusu itibariyle düzenlenen konferansın 7'den 70'e herkesin çok yakından ilgilendiren bir ihtivaya sahip olduğunu ifade etti.

Kurtuluş Savaşı'nın ve Cumhuriyet'in İlanı'nın Türk tarihi için önemli bir dönüm noktası olduğunu sözlerine ekleyen Daşöz, bu dönemi herkesin ve özellikle gençlerin çok iyi öğrenmesi gerektiğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından geçilen konferansta İstanbul Üniversitesi Rektörü Mesut Parlak söz aldı. Parlak, Atatürk'ün izlediği yolda ilerleyen Türk ulusunun geleceğinin çok parlak ve aydınlık olduğuna vurgu yaparak, " Türkiye'ye Cumhuriyet'ini kelimelere dökmek, onu diğerleriyle bir tutmak hiç de kolay değil. Çünkü aziz vatanın dört bir tarafını kanlarıyla sulamış olan aziz şehitlerimiz bugünkü Cumhuriyet'i kuranlardır; ona anlam verenlerdir. Türk ordusu ve onun Başkumandan'ı Mustafa Kemal Atatürk'ün kazandığı zaferler ise Cumhuriyet'imizin sarsılmaz temel taşlarıdır." dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'ni eşsiz kılan kuruluşunda ki ayrıcalıklar, aynı şevk ve heyecanla bu günlere taşındığı belirten Parlak, Cumhuriyetin Tür Ulusuna özgü olan bazı özellikleri olduğunu, başka bir örneğini bulmanın mümkün olmadığını söyledi.

Konferansın ardından ise Malatya ve Yeşilyurt Belediyesi tarafından Mesut Parlak'a kayısı kristali, kuru kayısı ve Atatürk portresinin bulunduğu bir tablo hediye edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious