Türk usulü fast food kokoreç AB kapısına dayandı

Türk usulü fast food kokoreç AB kapısına dayandı.24275
  • Giriş : 10.04.2008 / 15:10:00
  • Güncelleme : 10.04.2008 / 15:15:22

Öncel: "Anadolu'nun fast food'a uygun lezzetlerini küresel marka altında sunmak için 6 yıldır çalışıyoruz."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk usulü fast food dükkanlar zinciri Ekmekiçi'nin patronu Veysi Öncel, Anadolu'nun fast food'a uygun lezzetlerini küresel marka altında sunmak için 6 yıl önce faaliyete geçtiklerini söyledi.

Türk usulü fast food dükkanlar zinciri Ekmekiçi'nin patronu Veysi Öncel, Norveç, İsveç ve Finlandiya'da iş yeri açmak üzere isim tescili yaptırdığını açıkladı.Öncel, Anadolu'nun fast food'a uygun lezzetlerini küresel marka altında sunmak için 6 yıl önce faaliyete geçtiklerini söyledi.

Franchising modeliyle 20 şubeye ulaştığını dile getiren Veysi Öncel, Ekmekiçi'nde kebap, kokoreç, tavuk şiş, köfteyi dürümün ya da kara fırında pişirilen pidelerin içine koyarak müşterilere sunduklarını ifade etti.Geçen yıl 5 milyon dolar ciro elde ettiklerini belirten Öncel, ''2008 yılında ciromuz 3 katına çıkacak. 2009'da hedefimiz Türkiye'de 50 şube, 2010 yılındaysa 100 şube. Türkiye'de bundan daha fazla büyümek
istemiyoruz. Ondan sonraki hedefimiz yurt dışında yayılmak olacak'' diye konuştu.

Avrupa'da Kuzey ülkelerinden başlayarak iş yeri açacaklarını dile getiren Öncel, önce Norveç, İsveç ve Finlandiya'da Ekmekiçi dükkanı açılacağını, 2010 yılında da Londra'dan başlayarak diğer Avrupa ülkelerinde Türk usulü fast food satacaklarını dile getirdi.

ÖNCEL: ''AMERİKA'DAN TALEP VAR''

Norveç, İsveç ve Finlandiya'da Ekmekiçi'nin Türkçe isim tescilini yaptırdıklarını belirten Veysi Öncel, öncelikle yasal engelleri ortadan kaldırmak istediklerini ve araştırma geliştirme çalışmaları yaptıklarını kaydetti.Sorun yaşamamak için resmi prosedürleri araştırdıklarını da dile getiren Öncel, Avrupa Birliği'nin kokoreç konusundaki uyarısının Türk basını tarafından abartıldığını savundu.

Avrupa Birliği'nin sadece kokoreç değil, sakatat üzerine belli kriterleri bulunduğunu kaydeden Veysi Öncel, şunları söyledi:

''Biz Türkiye'de sattığımız ürünlerin de belli aralıklarla Hıfzıssıhhadan tahlil raporlarını alıyoruz. Avrupa'da da belli kriterleri, hijyenik şartları sağladığınızda bu ürünleri satmamanız için bir neden yok. Biz tabii ki kokoreci Avrupa'ya sokacağız. Çünkü biz bunu hak ediyoruz. Başaracağız, başarmak zorundayız.''

Ekmekiçi'nin Amerika'da da açılması için talep bulunduğunu belirten Öncel, basamakları yavaş yavaş çıkacaklarını, Avrupa'nın belli başlı merkezlerinde yayıldıktan sonra Amerika'ya açılacaklarını söyledi.Türkiye'de kendilerine ait 4 şubelerinin bulunduğunu diğer şubelerin ise franchising usulü çalıştığını kaydeden Öncel, yurt dışındaki Ekmekiçi dükkanlarında her iki modeli de uygulayabileceklerini belirtti.

EKMEKİÇİ'NDE 400 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Amerikan köftesinin binlerce iş yerinde satıldığını, aynı şekilde Türk usulü fast food'unda dünyaya yayılacağına inandığını söyleyen Veysi Öncel, lahmacunun, kebabın acılığını Avrupalının hissetmesini istediklerini, Türk mutfağını daha yakından tanıyan Almanya'yı Avrupa'daki yayılmada en son sıraya bıraktıklarını açıkladı.

Mardinli ve çok çocuklu bir ailenin çocuğu olduğunu ve çok çalışarak bugünlere geldiğini dile getiren Veysi Öncel, bankada parasının bulunmasını sevmediğini, ilkesinin ''çok çalışmak, istihdam yaratmak ve vergisini ödemek'' olduğunu ifade etti.İstihdam yaratmaya devam edeceğini söyleyen Öncel, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İyi bir ekibim var. 400 kişiye yakın personelim var. İnşallah bunu iki binlere ulaştıracağız. Annemin babamın öğrettiği şekilde istihdam
yaratıyorum. Bunu devam ettireceğim. Kolay işleri sevmiyorum, zor işleri seviyorum. Zor işleri başarmak büyük mutluluk veriyor. Genç girişimcilere de bunu tavsiye ediyorum. Risk alsınlar, risksiz ticaret olmaz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious