Türk ve Azerbaycan Turizm Bakanlığı'nın Iğdır ziyareti!

Türk ve Azerbaycan Turizm Bakanlığı'nın Iğdır ziyareti!.16624
  • Giriş : 21.11.2007 / 10:50:00
  • Güncelleme : 21.11.2007 / 10:57:55

Kafkas İslam Ordusu'nun geçtiği güzergahta, Ermenilerin yaptığı katliamın izleri sürülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Heyet, Osmanlı'ya ait şehitlikler ile tarihi ve kültürel yerlerde incelemelerde bulunuyor. Türk ve Azerbaycan kültür bakanlıklarının ortak oluşturdukları, gençlerinden oluşan heyetin izlenimleri gelecek nesillere aktarılacak.


Azerbaycan Kültür Bakanlığı'ndan gelen teklif üzerine Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı Dışişler Daire Başkanı Elçin Gaffarova başkanlığında, 20 kişilik bir grup, güzergahın başlangıç yeri olan Iğdır'a gelerek, gezi ve ziyaretlerine başladı.

Grubu sınırda karşılayan Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış İlişkiler Türk Cumhuriyetleri Şube Müdürü Bülent Arastaman, Iğdır İl Kültür Müdürü Kemal Er, Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı'yı makamında ziyaret etti.

Karahisarlı kabulde yaptığı konuşmada, "Bu proje ile iki ülke arasında kardeşlik bir daha perçinleşmiş olacaktır. Bizler iki devlet, bir milletiz. Bu tür ortak kültürel ilişkiler, bizleri birbirimize daha çok bağlayacaktır.

Azerbaycan'a gittiğimizde, Azerbaycan'ı Ermeni zulmünden kurtarmak için Anadolu'dan giderek oralarda şehit olanları görüyoruz. Aynı şekilde Çanakkale'ye gittiğimiz de Azerbaycan, Bakü ve diğer bölgelerden kardeşlerimizin de şehit düştüklerini göreceksiniz. İki ayrı devletiz ama bir milletiz. Bundan sonra Türk ve Azerbaycan halkı ortak çeşitli projeler yapacaktır.

Güzel işler yapacaktır. Sizler de umarım Türkiye'de ve Azerbaycan'da güzel işler yaparsınız" dedi.
Azerbaycan ünlü şairlerinden Hagani İsmail, Azerbaycan'daki soykırımla ilgili yazdığı tiyatro kitabını Vali Karahisarlı'ya hediye etti. Karahisarlı da Azerbaycan heyetine Atatürk resimli cam tablo hediye etti.


Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı, kendisine hediye edilen Ermenilerin yaptığı soykırımları anlatan kitabı aldıktan sonra, kitabın yazarı Hagani İsmail'e kitabı imzalattı. Karahisarlı, Ermenilerin yaptığı zulümlerle ilgili şunları söyledi.


"Ben Ermeni zulmüne uğramış bir şehrin valisiyim. Ermeniler, Iğdır ve çevresinde 20 bin insanı katletmiştir. 3 yerde toplu mezarlar vardır. Buradan Ermenilere ve dünya tarihçilerine sesleniyorum; gelin gerçekleri Iğdır'da görün. Ermenilerin yaptığı mezalimi yaşayan insanlar burada.

Kanıtlarımız, belgelerimiz çok. Hocalı katliamı zaten gözlerimiz önünde olmuştur. Bunu nasıl açıklayacaklar? Türkiye'nin önünü kesmek için kendi zihniyetinde bir haçlı seferi hayali ürünü iddiası ortaya atarak bir yere
ulaşamazlar. Ermenistan'la bazı sorunlarımız var. Yüce Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi 'Yurta Sulh, Cihanda Sulh' diyerek barış içinde yaşamak istiyoruz. ASALA terör örgütü, yıllarca bizim büyük elçilerimizi katletmişlerdir. Bizden özür dileyecekler.

Düşmanlıklarından vazgeçecekler. AB Parlamentosu'nda sözde soykırım iddialarını öne sürmeyecekler. Türkiye ve Azerbaycan güçlü ülke olacak, Komşular da bu güçten istifade edebilecek"
Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış İşler Daire Başkanı Elçin Gaffarov, "Biz ilk olarak 20 Kasım- 6 Aralık tarihlerinde bu bölgeyi gezeceğiz. Atalarımızın buralarda olan mezarlarını ziyaret edeceğiz.

Programda Iğdır, Erzurum, Trabzon ve Kars bölgelerini gezdikten sonra 10 gün de Azerbaycan ve Nahcivan'daki bütün bölgeleri gezerek, orada bizim babalarımızın, atalarımızın uğrunda can verdikleri toprakları gezerek, onların hatıralarını yaşatacağız. Türk milletinin bize vermiş olduğu desteği
unutmamalıyız. Unutmasınlar, gelecek nesillere aktarsınlar.

Bu bizim ilk seferimiz. Bundan böyle çok seferlerimiz olacaktır. Azerbaycan ve Türk gençleri gezerek ve görerek tarihlerini iyi hatırlayacak ve gelecek nesle bunu nakledecekler" dedi. Iğdır Valiliği önünde hatıra fotoğrafı çektiren heyet, Ermeniler tarafından katledilenlerin onuruna yapılan Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi'ne çelenk koyarak, saygı duruşunda bulunup, şehitler için Fatiha okudu.

Müzeyi gezen heyet, Ermenilerin yaptığı katliamların belge ve fotoğraflarını ilgiliyle izledikten sonra, anıt hakkında bilgi aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış İlişkiler Türk Cumhuriyetleri Şube Müdürü Bülent Arastaman da, Nuri Paşa'nın Azerbaycan'ı kurtarmak için gittiği yolu izleyerek, her iki ülkenin gençlerinin tarihi görerek, anlayarak ve yaşayarak, bu izlenimleri gelecek nesillere aktaracaklarını belirtti.


Gruplar, 6 gün Türkiye'de, 10 gün de Azerbaycan'da olmak üzere 16 gün süre ile incelemelerde bulunacak. Ziyaret programında, Türkiye'de Trabzon, Erzurum, Kars ve Iğdır, Azerbaycan'da ise Bakü, Gence, Şamahı, Lenkeran ve Nahcıvan gibi şehirler yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious