Türk ve Japon bilimadamlarının müthiş icadı

Türk ve Japon bilimadamlarının müthiş icadı.27611
  • Giriş : 10.03.2008 / 15:14:00

Türk ve Japon araştırmacılar, sudaki arsenik ve sülfat gibi zehirli metalleri toplayan ''sentetik kumaş'' geliştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü ile Japon Atom Enerjisi Ajansı'nın birlikte yürüttüğü araştırma projesinde üretilen ''kumaş'', sudaki arsenik, uranyum, nitrat gibi zehirli metalleri topluyor.

Araştırmada, radyasyonla ışınlanan ''kumaşlar'', hedeflenen metali suya kimyasal madde bırakmadan ''kıskaç'' gibi yakalıyor. Toplanan metaller daha sonra laboratuvarda ayrıştırılıp kullanılabiliyor.

Araştırmacılar, hem suyu temizleyen hem de değerli metalleri geri kazandıran ''çevreci kumaşın'' patenti için Japon Patent Enstitüsü'ne başvurdu.

Projenin Türk ortağı Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Olgun Güven, Japonya'da denizde pilot düzeyde yürütülen projenin, Türkiye'de laboratuvar ortamında sürdürüldüğünü anlattı.

Projenin bilim dünyasında ses getirdiğini ifade eden Güven, Japon ortaklarıyla Japon Patent Enstitüsü'ne başvurduklarını bildirdi. Güven, şunları söyledi:

''Sülfat, nitrat ve klorür gibi bir çok grubu içinde barındıran baraj veya deniz suyu ile atık sulardaki zararlı metalleri toplayan bu sistem, seçimli davranabilen bir sistemdir. En önemli özellikleri, metal toplarken herhangi bir kimyasal madde salmaması ve kumaştaki metallerin sonradan ayrıştırılıp kullanılabilmesidir. Hem suyu temizliyor hem de değerli metalleri sonradan ayrıştırma şansı tanıyor. Diğer taraftan bu kumaşlar dayanıklı olduğu için tekrar tekrar kullanılabiliyor. Bu nedenle de oldukça düşük maliyetliler.''

Güven, kumaşı sudaki her tür metal için modelleyebildiklerini belirterek, ''Şu sıralar altın çıkarma sırasında kirlenen sulardaki siyanürü toplamak için çalışıyoruz. Bunda da başarılı olacağız'' dedi.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious