Türk ve KKTC bayrakları saklandı

Türk ve KKTC bayrakları saklandı.7331
  • Giriş : 02.06.2009 / 23:06:00
  • Güncelleme : 02.06.2009 / 23:08:10

Su töreninde ‘bayrak krizi’... KKTC'de düzenlenen törende bayrak krizi yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB'nin Kıbrıslı Türklere yönelik Nisan 2004'te kararlaştırılan 259 milyon Avro'luk Mali Yardımı çerçevesinde ilk fiziki projenin uygulamasına başlandı.

Lefkoşa Su Dağıtım Şebekesinin yenilenmesini öngören proje kapsamında, şebekedeki 80 kilometrelik asbestli boru, plastik olanlarıyla değiştiriliyor.

Proje, AB'nin Kıbrıslı Türklere yönelik 259 milyon Avro'luk Mali Yardımının projeden hayata geçirilen ilk fiziki uygulaması oldu.

Şehit Ertuğrul İlkokulu önündeki alanda projenin başlatılması dolayısıyla düzenlenen törene KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları ve AB Komisyonu yetkililerinden AB Destek Ofisi Bölüm Başkanı Alessandra Viezzer ile diğer yetkililer katıldı.

2,7 milyon Avro'ya mal olacak proje çerçevesinde Lefkoşa Küçükkaymaklı-Kızılbaş-Yenişehir hattındaki asbestli su boruları değiştirilecek. Su borularının yanı sıra 4 binin üzerinde su sayacı ve sayaç korumaları takılacak.

KONUŞMALAR

Törende ilk konuşmayı yapan Belediye Başkanı Bulutoğluları, belediye olarak bir ilke imza attıklarını belirterek, AB Mali Yardımı çerçevesinde ilk kez bir projenin uygulamasına başlandığını ifade etti.

Bulutoğluları, yıllardır kansere yol açan asbest boruların değiştirileceğini, böylece halkın sağlığı konusunda da gelişme sağlanmış olacağını vurguladı.

'2012'DE GÜNDE 23 BİN METRE KÜP SU ARITILMAYA BAŞLANACAK'

AB Destek Ofisi Bölüm Başkanı Alessandra Viezzer de temiz suyun önemini vurgulayarak, projenin hayata geçmesiyle Lefkoşa'nın sağlıklı suya kavuşacağını belirtti.

Viezzer, Kıbrıs'taki en büyük su kaynağı olan Güzelyurt akiferinin aşırı kullanım nedeniyle çok azaldığına, ayrıca denizden dolayı tuzlandığına işaret ederek, AB'nin Mali Yardımı sayesinde Kuzey Kıbrıs'ta su yatırımlarının süreceğini ve Kumköy'de 2012'de denizden su arıtma tesisinin hayata geçirileceğini anlattı.

Tesisin hayata geçirilmesiyle günde içme suyu kalitesinde 23 bin metre küp su sağlanacağını, bunun da 1500 tanker su anlamına geldiğini belirten Viezzer, su iletim hatlarının da mutlaka yenilenmesi gerektiğini ifade ederek, bugün başlayacak projenin AB Mali Yardımı çerçevesinde fiziki uygulamaya konulan ilk çalışma olduğunu belirtti.

Viezzer, Girne, Gönyeli ve Lefke'de de benzer çalışmaların yakında başlayacağını ve insanların çeşmeden su içebileceklerini söyledi.

KKTC AB Başbakanlık Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Erhan Erçin ise bugün hayata geçen projenin çalışmasının yaklaşık 3 yıldır devam ettiğini kaydetti.

BAKAN TAÇOY

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, insan sağlığı için önem taşıyan proje sayesinde sağlıklı yaşam konusunda ileri bir adım atıldığını ifade etti.

Taçoy, projenin 3 yıl önce başladığına ve AB yardımlarının ilk kez fiziki olarak uygulanmakta olduğuna işaret ederek, projenin maliyetinin küçük bir rakam olduğunu, ancak bir ilkin yaşanması açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

Konuşmaların sonunda çalışmalar başlatıldı.TÜRK VE KKTC BAYRAKLARI ÖRTÜLDÜ

Bu arada, törende konuşmalara başlanmadan önce, önünde metal plaka üzerinde Türk ve KKTC bayrakları bulunan konuşma kürsüsünün üzeri, AB yetkililerinin ''ricasıyla'', bayraklar görülmeyecek şekilde örtüldü.

Basın mensuplarının bunu fark ederek görüntü almaya başlaması üzerine, Lefkoşa Türk Belediyesi yetkilileri kürsünün üzerindeki örtüyü kaldırdı.

Örtünün kaldırılmasından sonra Türk yetkililer konuşmalarını kürsüden yaparken, AB Destek Ofisi Bölüm Başkanı Alessandra Viezzer konuşmasını kürsüden uzakta, üzerinde projenin adı ve AB bayrağı bulunan panonun önünde yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*