Türk ve Zana hakkında inceleme

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Nevruz kutlamalarındaki konuşmaları dolayısıyla DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve eski DEP milletvekili Leyla Zana hakkında inceleme başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP Genel Başkanı Türk ile Zana'nın dün fuar alanındaki Nevruz etkinliği sırasında yaptıkları konuşmaları nedeniyle inceleme başlattı.Türk, dünkü konuşmasında; terör örgütü başı Öcalan'a ''Sayın'' diye hitap ederken, Zana, Kürtlerin 3 liderinin bulunduğunu; bunlardan birinin Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, ikincisinin Mesut Barzani, üçüncüsünün ise terör örgütübaşı Öcalan'ın olduğunu söylemişti.

Nevruz etkinliğinde yapılan konuşmaları incelemeye alan savcılık, Türk ve Zana hakkında dava açılıp açılmamasına karar verecek. Haklarında dava açılırsa Türk ve Zana, TCK'nın ''Suç ve suçluyu övme'' suçunu içeren 215. maddesi uyarınca yargılanacak.

DTP Genel Başkanı Türk, bir süre önce Diyarbakır 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde bir açıklamasında ''Sayın Öcalan'' dediği gerekçesiyle yargılandığı davada 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

7'Sİ ÇOCUK 48 GÖZALTI

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında, terör örgütü lehine slogan atıp ve örgüt elebaşısının posterini taşıdıkları gerekçesiyle aralarında 7'si çocuk 48 kişi gözaltına alındı.Gözaltına alınan göstericilerin Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgulamalarının devam ettiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious