Türk vekiller, Fransa'ya tepkili

  • Giriş : 12.10.2006 / 00:00:00

Fransa'da sözde Ermeni soykırım iddialarını reddedenlere hapis ve para cezası öngören yasa teklinin kabulüne Türk vekiller tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Oylama sonrası konuşan CHP vekili Haluk Koç, "Kendimi zor tuttum." dedi. Koç, "Nasıl tek taraflı bri bakış, nasıl tek taraflı bir pencereden bakış. Anlamak mümkün değil." dedi. CHP vekillerinden Şükrü Elekdağ, Fransa'nın yürüttüğü politikanın "sıfır medeni" politika olduğunu söyledi. Elekdağ, oylama öncesi genel kurula hitap eden vekillerden hiçbirinin Türkiye ile ilişkilerin bozulabileceği uyarısında bulunmadığını vurguladı. Elekdağ, "Bu sıfır medeni politikadır. Biz herşeyi yaparız, hiçbir bedelde ödemeyiz diye düşünüyorlar." dedi. Vekiller, Türkiye Büyükelçiliği'nde Fransız gazetecilere yönelik bir de basın toplantısı düzenledi.

Türkiye-Fransa hattında gerileme neden olan sözde Ermeni soykırımını reddedenlerin cezalandırılmasını öngören yasa teklifi Fransa Meclisi'nde kabul edildi. Tasarı Ermeni iddialarını reddedenlere 1 yıla kada hapis cezası ve 45 bin Euro para cezası verilmesi öngörüyor.

Genel kurulda hükümet adına konuşan Avrupa işlerinden sorumlu Bakan Catherine Colona ise yasa teklifine karşı çıktı. Bakan Colona, yasa tasarısının oylanmaması gerektiğini belirterek, "Hükümet olarak yasaya karşıyız" dedi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Ermeni soykırımını reddedenlerin cezalandırılmasını öngören yasa teklifi Fransa Meclisi'nde kabul edilmesini eleştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious