Türk Yapımı Robot

Türk Yapımı Robot.13091
  • Giriş : 13.06.2008 / 22:16:00

Kanal D'de yayınlanan Abbas Güçlü ile Bizim Mucitler’in son yarı finali Doğu Anadolu Bölgesi’ nde yapıldı. 'İnsansı Robot' projesi birinci seçildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İlgi çekici yeniliklere sahip projelerin yarıştığı Abbas Güçlü ile Bizim Mucitler’ in 6. ve son yarı finali Erzurum Atatürk Üniversitesi’ nde yapıldı.

ODTÜ Rektörü Ural AKBULUT, ATO Başkanı Sinan AYGÜN ve Avrupa Üniversiteler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Gülsün SAĞLAMER’in jüri üyeliği yaptığı programa birbirinden ilginç projeler katıldı.

'İNSANSI ROBOT' PROJESİ BİRİNCİ OLDU

7 projenin yarıştığı programda birinciliği “İnsansı Robot” projesi ile Eyüp ÇAKI ve Seyit AKPANCAR kazandı.

İnsanın yaptığı hareketleri taklit edebilen robot ileri ve geri takla, şınav çekme ve takla atarak merdiven çıkma gibi birçok özelliklere sahip. Proje geliştirilip yeni özellikler eklendiğinde ofislerde asistanlık, terapilerde yol gösterme ve ev işlerine yardım gibi birçok alanda kullanılabilecek.

Proje sahipleri 10.000 YTL ile ödüllendirildi.

Çift kişilik kayak…

Yarışmada ikinci olan proje ise Abdurrahim ÇAKIRCIOĞLU’ nun “KAYGAÇ” projesi oldu. İki kişinin oturarak kayak yapmasına imkan veren proje özellikle engellilerin kayak yapabilmesini sağlayacak özelliği ile dikkat çekti. Abdurrahim ÇAKIRCIOĞLU dizüstü bilgisayar ile ödüllendirildi.

“Silikon Güneş Paneli” projesi ile yarışan Eren ÇANGA ise 3. oldu ve dizüstü bilgisayar ile ödüllendirildi. Proje tüm bina ve konutların enerji ihtiyacının karşılanmasına destek olacak proje, binaların camlarına uygulanabilme özelliği ile görüntü kirliliğini de en aza indirecek.

Programda jüri özel ödülünü ise; özellikle restoran ve kafelerde küp şekerlerin tüketimini hijyenik hale getiren “Şekermatik” projesi ile yarışan Fatma KAZ ve Erkan YILDIZ kazandı.

Proje sahipleri Erzurum Palandöken’ de 1 haftalık kış tatili ile ödüllendirildi.

Programda yarışan diğer projeler;

Fevzi Murat IŞIKMAN – “ DENİZ ARACI ”

Sevgi TÜZEL – “ LAZERLE SES DİNLEME”

Mustafa SAVAŞ – “ KİMOLA ”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious