Türk yardımları hayat veriyor

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

Türkiye'de İsrail saldırıları altında zor şartlardaki Lübnan'a gönderilen tıbbî malzemeler, böbrek hastalarına umut oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'den Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı TCG Bafra adlı gemiyle Beyrut limanına getirilen 7 ton hemodiyaliz malzemesi ve ilaçlar öncelikle durumu acil olan 40 diyaliz hastası çocuğa verilecek. Lübnan'daki Böbrek Hastası Çocuklar Derneği'nin yardım talebi üzerine getirilen malzemelerin hastaları 2 ay idare edebileceği belirtiliyor. Getirilen bu malzemelerden faydalanmayı ümit eden hastalardan biri de 3 yaşından beri böbrek hastası olan Sahra Saud. Sahra, 7 yıldır giderek artan hastalığı yüzünden artık yürüyemiyor.

Annesi, yaşıtları okula giderken Sahra'nın evde kaldığını belirtiyor. Sadece akşamları annesinden kendisini evin içinde gezdirmesini isteyen Sahra, haftada 3 kez diyaliz makinesine girmek zorunda. "Çok üzülüyorum. Bir elektrik tekerlekli sandalyesi olsa." diyen annesi, dünyadaki yardımseverlerden Lübnanlı çocuklar ve kızı Sahra için yardım talebinde bulunuyor. Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İrfan Acar da hemodiyaliz malzemesi ve ilaçların Türk Diyaliz Derneği ve Türk Böbrek Vakfı tarafından Lübnan'a gönderildiğini söyledi. Acar, "Bu malzemeler bugün getirilmeseydi, böbrek hastası yaklaşık 40 çocuk yarından itibaren ölebilirdi." dedi. Malzemelerinin nakledildiği Beyrut'taki Hotel Dieu De France Hastanesi doktoru da, yardımlardan ötürü Türk halkına ve yetkililerine teşekkür etti.


Okullara sığınan Lübnanlılar, eğitimin başlamasıyla evsiz kalacak

İsrail'in saldırılarından dolayı evlerini terk etmek zorunda kalan Lübnan vatandaşları, zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Şu ana kadar 650 bin kişi terk ederken, okullara yerleştirilen vatandaşlar, şu an durumları iyi olsa da 1 ay sonra okulların açılmasıyla birlikte ne yapacaklarını düşünüyorlar. Beyrut'ta Ömer Faruk İlköğretim Okulu'nda kalan 11 kişilik Hamed ailesinin, Lübnan'ın güneyindeki Shahbiye'deki evleri İsrail bombardımanında vurulmuş. Çocukları ve torunlarıyla okulun sınıfını paylaşan ve yazı tahtasının önünde yatan 106 yaşındaki Ahmed Hamed, 9 gündür okulda kaldıklarını belirtiyor. Hamed, "Allah'a şükür şimdi burada konaklıyoruz ama 1 ay sonra okullar açılacak. O zaman nereye gideceğiz bilmiyorum. Bizim gibi yüzlerce evini terk etmiş insan var, şu anda en büyük problemlerden biri bu." diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious