Türk yarışçılar Dakar Rallisi'ni yarıladı

Türk yarışçılar Dakar Rallisi'ni yarıladı.25515
  • Giriş : 09.01.2009 / 20:44:00

Temcilcilerimiz açıkalamada bulundu: "Sonuna kadar dayanıp bayrağımızı finişe taşıyacağız"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünyanın en zorlu rallisi "Dakar"da 9 bin 574 kilometrenin yarısı geçildi. Güney Afrika'daki güvenlik sorunları nedeniyle bu yıl Güney Amerika'da, Arjantin ve Şili'de gerçekleştirilen yarışta, Jim Beam Türk Takımı'ndan
Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar, yaşadıkları mekanik aksaklıklara rağmen mücadeleyi bırakmıyor. Merkit ve Torunlar, "Yaşadığımız tüm zorluklara rağmen yarışta kalmaya devam ediyoruz. Sıcak ve yüksek irtifa hem bizi, hem de motorlarımızı test ediyor. Sonuna kadar dayanıp Türk Bayrağı'nı finişe taşıyacağız" dedi.

3 Ocak'ta Buenos Aires'den 217 motosikletçi ve 800'ün üzerinde otomobil, ATV ve kamyon sporcusunun start aldığı 30. Dakar Rallisi'nde Mendoza-Valparaiso arasındaki 7. etap da tamamlandı.

3 bin metre yükseklikte motosikletle mücadele

And Dağlarında 3 bin metre yükseklikte hem motosikletlerin hem de sporcuların sınandığı parkuru Kemal Merkit, yarışın ilk günlerinde yaşadığı mekanik sorunlara rağmen gösterdiği yüksek performans ile 4 saat 20
dakikalık derecesiyle 87. sırada tamamladı. Takım arkadaşı Kutlu Torunlar ise 5 saat 28 dakikalık derecesiyle 124. sırada finişe vardı. Genel Klasmanda Kutlu Torunlar 115., Kemal Merkit ise 121. sırada yer aldı.

Son etapta 73 sporcu yarış dışı kaldı

7. etapta 73 sporcunun yarış dışı kaldığı mücadelede mekanik destek almadan yarışan "Çöl Kaplanı" Kemal Merkit ile "Çöl Kartalı" Kutlu Torunlar, son iki günkü zorlu etapları da uykusuz ve mekanik sorunlar yaşayarak geçirdi.

Bayrağımızı finişe taşıyacağız

Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar, "Yaşadığımız tüm zorluklara rağmen yarışta kalmaya devam ediyoruz. Sıcak ve yüksek irtifa bu insanlık macerasında hem bizi, hem de motorlarımızı test ediyor. Sonuna kadar dayanacağız Türk bayrağını finişe taşıyacağız" dedi.

Bir gün dinlenmenin ardından yeniden yola çıkacaklar

4 kıta ve 49 değişik ülkeden, binin üzerinde sporcunun mücadele ettiği Dakar Rallisi'nde ekipler cumartesi günü Valparaiso'da 1 gün dinlenme imkanı bulacak. 8. Etap Valparaiso - La Serana arasında toplam 652 kilometre olarak pazar günü koşulacak. Yarış, 18 Ocak Pazar günü Arjantin'in başkenti Buenos Aires'de sona erecek.

Rallinin en üzücü olayı Fransız motosikletçinin ölümü oldu

Arjantin'deki bir güzergahta, yarışın pazar günkü 2. etabından itibaren Fransız motosikletçi Pascal Terry'nin cesedine ulaşıldı. Yoğun çalılıklar nedeniyle aşılması zor olarak nitelenen bir yerde, Terry'nin kaskı ve motosikletini bulan yetkililer, 15 metre ileride de 49 yaşındaki Fransız sporcunun cansız bedenine ulaştı. Terry'nin, Dakar Rallisi'ne ilk kez katıldığı belirtildi.

2007 yılında 2 kişi ölmüştü

31 yıllık tarihinde birçok ölüme sahne olan Dakar Rallisi'nde 2007 yılında da 2 kişi hayatını kaybetmişti.

Fransız televizyonundan ekibimize isim: Türkler "Kaya Takımı"

Bir önceki Dakar Rallisi'ne de birlikte katılan Merkit ve Torunlar'la röportaj yapan Fransız Televizyonu, ekibimize Rock Team (Kaya Takımı) adını takmıştı.

Fransa'da Türk gibi güçlü sözü sahiden varmış

Motosiklette yaşanan bütün mekanik sorunları gece uyamadan kendileri halleden Merkit ve Torunlar, ralliden sonra verdikleri röportajda şunları söylemişti: "O koşullarda bu işi yapabilmek sahiden mucizevi bir şey. O
yüzden de ikimizi görünce, 'İşte bu Kaya Takımı, bu olacak şey değil, Türk gibi güçlü buradan geliyormuş' diyorlardı. Çünkü Fransa'da "Türk gibi güçlü" diye bir söz sahiden varmış, onu da orda öğrenmiş olduk."

Sınıflarında ilk 5'e girmişlerdi

29. Dakar Rallisi'nde kendi sınıflarında ilk 5'e giren Türk takımı, mekanikte 3. ve 4. olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*