Türk yatırımcılar Kıbrıs'a

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Turizm Bakanı Derviş Kemal Deniz, Türk yatırımcılarını Kıbrıs'a çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sarıyer, Sait Halim Paşa Yalısı'nda Türk Amerikan İş Adamları Derneği (TABA) ve Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) tarafından düzenlenen ''KKTC'ye Yönelik Turizm-Ekonomi Yatırımları'' toplantısına katılan Derviş Kemal Deniz, çıkışta konferansta yaptığı konuşması ile ilgili bilgi verdi. Katılımcılara, Kuzey Kıbrıs'ın turizmde hangi noktada olduklarını ve nereye doğru ilerledikleri konularda bilgi aktardığını dile getiren Kemal Deniz, "KKTC'ye son iki yılda turizme çok büyük yatırımlar yaptığını ancak Türkiye Cumhuriyeti'nden daha fazla yatırımcıyı bekliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nden stratejik ortaklıktan çok Ekonomik açıdan ortaklıklar beklemekteyiz" diye konuştu.

KKTC'de Avrupa Birliği'ne uygun olarak nasıl geliştiğini de dile getirdiğini belirten Deniz, "Türkiye'deki bir çok yatırımcının Uluslararası Şirketlerine yatırım yapmak suretiyle KKTC'yi bir merkez olarak gösterip başka alanlarda yaptıkları işleri KKTC'de yapmaları büyük vergi indirimi imkanlarını sağlayacaklarını anlattım" diye konuştu.

Bu vergi avantajlarının içerisinde KKTC'ye yatırım yapanların yüzde 2.5 ödeyeceğini bildiren Deniz, bunun dışında, başka vergi ve harçlardan yatırımcıların muaf olacaklarını anlattığını ifade etti. Deniz, bunu başardıkları anda KKTC'nin ekonomisinin bugünkü durumdan çok daha ileri gidebileceğini anlattığını kaydetti.

Bugüne kadar KKTC'de bilhassa turizm gelişmesinde etkili olan altyapıyı Türkiye'nin çok etkili bir şekilde yaptığını anlatan Deniz, "Hele son iki yılda bil hasa Turizmdeki altyapıların Türkiye'nin katkılarıyla çok önemli yere geldiğini buradaki dinleyicilere anlattım. Olumlu bir dinleyici kitlesiyle karşılaştım. Zannediyorum KKTC'ye yatırım atağının birinci çağrısı Uluslar arası Şirketlerine bu toplantıda oluyor. Bunun artık yaygın bir şekilde TC içerisinde tanınmasını sağlanması lazım" şeklinde konuştu.


Bakan Deniz, Türkiye işadamlarının artık başka ülkelerdeki "off-shore" merkezlere gidip o soru işaretli yerlere gitmenin yerine Avrupa Birliği müktesebatına uygun uluslararası işletme şirketlerine vergi avantajları sağlayacakları KKTC'ye yönlenmeleri çok avantajlı olacağını kaydetti. Bakan Deniz, "Çünkü hem ülkeye olan yakınlık, lisan bilirlik, ve KKTC içerisindeki insan gücünün, yani üniversite mezunu insan varlığı dolayısıyla çok başarılı olmaması için bir neden yok. Yani bütün bunların içerisinde gerek turizmde gerek uluslar arası işletme şirketlerinde KKTC'nin Güney Doğu Akdeniz'de bir Ticaret ve Turizm Merkezi olma yönünde yaptıkları adımlarını detaylarını vermiş olduk" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious