Türk yazar olarak kutluyorum

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

MİLLİ Eğitim Bakanı, Orhan Pamuk'un Nobel Edebiyat Ödülünü almış olmasının Türkiye’nin tanıtımı açısından son derece olumlu bir gelişme olduğunu belirterek, Orhan pamuk'u kutladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MİLLİ Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Orhan Pamuk'un Nobel Edebiyat Ödülünü almış olmasının Türkiye’nin tanıtımı açısından son derece olumlu bir gelişme olduğunu belirterek, “Yazarın son zamanlardaki dava konusu olan sözlerini, meselenin siyasi tarafını, bir tarafa bırakıyorum, o ayrıca değerlendirilmesi gereken bir konudur. Ama bir Türk yazarının, Türkçe yazan bir yazarın Nobel Edebiyat Ödülü almış olması Türkiye açısından son derece sevindirici bir olaydır” dedi.

Yeni yaptırılan ilköğretim okullarının açılışını yapmak üzere Elazığ’a gelen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’i havaalanında, Elazığ Valisi Muammer Muşmal, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ile AKP il teşkilatı ve çok sayıda partili karşıladı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Elazığ Valiliğini ziyareti sırasında bir soru üzerine Orhan Pamuk’un Nobel Edebiyat ödülünü almış olmasının Türkiye’nin tanıtımı açısından son derce olumlu bir gelişme olduğunu ifade ederek, “Türkiye açısından olumlu bir gelişmedir. Yazarın son zamanlardaki dava konusu olan sözlerini, meselenin siyasi tarafını, bir tarafa bırakıyorum, o ayrıca değerlendirilmesi gereken bir konudur. Ama bir Türk yazarının, Türkçe yazan bir yazarın Nobel Edebiyat Ödülü almış olması Türkiye açısından son derece sevindirici bir olaydır. Bundan dolayı da Sayın Pamuk’u tebrik ediyorum” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Fransa Parlamentosunun kararına yönelik bir soru üzerine ise, “Ermeni meselesiyle ilgili kitap yazan bir akademisyen olarak konuşuyorum. Fransa büyük bir ayıp işlemiştir” dedi.

‘DİK BAŞLI OLMAKLA BAŞI DİK OLMAK AYRI’

Bakan Çelik, meselelere soğukkanlılıkla yaklaşılması gerektiğini ifade ederek, “Okullardaki bütün Fransızca’ları kaldırın diye bir düşünce kimsenin aklına kesinlikle gelmemelidir. Biz ekonomik gücü olan siyasi gücü olan bir ülkeyiz. Biz yönetilen ve yönlendirilen bir ülke değiliz. Yöneten ve yönlendiren bir ülkeyiz. Meselelerde, dik başlı olmakla başı dik olmak aynı şey değildir. Biz başı dik olarak meseleye yaklaşmalıyız. Tepkilerimiz de bize yakışır bir şekilde olmalıdır. Keşkeyle, eğerle, meğerle olacak bir iş değildir” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious