Türk yolcu uçağı kaçırıldı! Dakika dakika gelişmeler!

Türk yolcu uçağı kaçırıldı! Dakika dakika gelişmeler!.7557
  • Giriş : 18.08.2007 / 11:55:00
  • Güncelleme : 18.08.2007 / 17:45:31

Kaçırılan Atlasjet'e ait uçaktaki iki hava korsanı ile güvenlik güçleri bağlantı kuruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dakika dakika gelişmeler 

-AtlasJet uçağını kaçıran 2 hava korsanının KKTC'de üniversitesi öğrencisi ve Arap kökenli oldukları ileri sürüldü.

-AtlasJet uçağını kaçıran 2 hava korsanı ile güvenlik kuvvetleri arasında yapılan görüşme ve pazarlıkların tıkandığı bildirildi.

- Korsanlar pilotların kaçmasından sonra uçağa yeni pilot ve mürettebat istediler.

- World Focus Havayolları Genel Müdürü Aydın Kızıltan: Şu anda uçakta 4 erkek yolcu ve 3 kabin görevlisi vardır. Uçağın tamamen boşalarak tüm yolcu ve ekibimizin salimen kurtulmasına kadar Antalya Havalimanı emniyet yetkilileri ile koordinasyonumuz devam edecektir.

- Uçaktan kurtulan yolculardan sanatçı Mithat Körler, uçağın içindeki sıcaktan dolayı bazı kadın ve çocukları fenalaştığını söyledi.

- Abdullah Gül, İçişleri Bakanlığı'nda gelişmeleri takip ediyor.

- Antalya Valiliği: Uçakta 4 yolcu ve 2 mürettebat kaldı.


- Uçak içerisinde bulunan ve kurtulan yolculardan Hakkı Doğusoy, gözlemlerine dayanarak verdiği bilgide korsanlardan birinin üzerinde bomba olduğunu söyleyerek bir hostesi rehin aldığını belirtti.

- Antalya Havaalanında Antalya Valiliği tarafından bir kriz masası oluşturuldu.

- Yolcular arasında şarkıcı Emre Aktuğ ve Manken Çağla Şikel'in de bulunduğu bildirildi.

- Uçak içerisinde bulunan bir yolcu, korsanların uçağı Suriye'ye götürmek istediklerini söyledikleri belirtildi. Korsanların kendilerinin de Müslüman olduklarını kimseye zarar vermek istemediklerini söyledikleri ifade edildi. Korsanların az Türkçe bilen birinin, "yolcular arasında da Arapça bilen var mı?" diye sordukları bildirildi.

- Atlas Jet Ceo'su Tuncer Doğaner, operasyonun gidişatı ve selamati açısından fazla bilgi veremediğini, ancak uçaktakilerin büyük bir bölümünün tahliye edildiğini kaydetti. Doğaner, kamuoyundan hiç bir şey saklamadıklarını operasyonu sağ salim bitirmesini istediklerini arzu ettiklerini söyledi.

- Sivil Havacılık Genel Müdürü: 9 yolcu ve 2 mürettebat hala uçakta...

- Uçağın arka kapısını kırıp aşağı atlayarak kurtulduğunu belirtilen Erhan adındaki bir yolcu, 1.90 boyundaki esmer tenli korsanın kendilerinin El Kaide örgütüne ait olduğunu söylediğini belirtti.

- İranlı oldukları tahmin edilen 2 hava korsanı, uçak Tahran'a indirilmezse ellerindeki bombayı patlatacağını söyledi.

- Havaalanına tüm giriş ve çıkışlar kapatılmış durumda...

- Hava korsanlarının çocuk, yaşlı ve kadınları serbest bıraktığının bildirilmesi üzerine 20'nin üzerinde ambulans olay yerine sevkedildi. Tahliye esnasında yolcuların büyük çoğunluğunun uçaktan kaçtığı, uçakta sadece mürettabatın kaldığı gelen bilgiler arasında...

- Sanatçı Levent Yüksel'in de uçakta bulunduğu bildirildi.
Uçağın kaçırılma haberinin ardından Atatürk Havalimanı'na gelen Salih Akoğul, önce panoya bakarak uçağın gecikeceğini öğrendi. Kaçırılan uçakta arkadaşlarının olup olmadığını Atlasjet yetkililerine soran Akoğul, buradan bilgi alamadı. Salih Akoğul, daha sonra Kıbrıs'taki tanıdıklarını arayarak arkadaşlarının saat 06.30'da uçağa bindiğini ve kaçırılan uçağın içerisinde olduğunu öğrendi.

Durumu öğrendikten sonra şaşkınlık yaşayan Akoğul, "Alüminyum işi yapıyoruz. Arkadaşlarımız da bir montaj işi için Kıbrıs'a gitmişti. Kaçırıldıklarını öğrenince çok şaşırdım. Şimdi şirkete dönüp konu üzerinde ne yapabileceğimizi konuşacağız." diye konuştu.Kaçırılan uçakta bulunan Kemal Taşyaran isimli yolcunun babası Ömer Taşyaran, oğlunun Kıbrıs'a üniversiteye kayıt yaptırmak için gittiğini, dönüş yolunda bindiği uçağın kaçırıldığını söyledi.

Atlasjet'in Word Focus şirketinden kiraladığı ve Ercan Havaalanı'ndan havalandıktan sonra kaçırılan ve daha sonra Antalya Havalimanı'na indirilen uçaktaki yolcu yakınlarının Atatürk Havalimanı'ndaki gergin bekleyişi sürüyor. Uçakta bulunan Kemal Taşyaran isimli yolcunun babası Ömer Taşyaran, oğlunun Kıbrıs'a üniversiteye kayıt yaptırmak için gittiğini söyledi. Baba Taşyaran, oğlunun dönüş için bindiği uçağın kaçırıldığını, kaçırılma haberini ise basın mensuplarından aldığını belirtti.Alınan bilgiye göre, pilotlar tarafından yakıt ikmali gerekçesiyle Antalya Havaalanı'na indirilen uçaktaki iki hava korsanı ile bağlantı kuran güvenlik güçleri, uçaktaki yaşlı ve çocukların serbest bırakılması için görüşüyorlar. Yetkililer, iki hava korsanını bu konuda ikna etmeye çalıştıklarını bildirdiler.

Bu arada, Atlasjet'e ait uçağın ''Worldfocus'' havayolları şirketinin kiralandığı, 06.45'te KK 1011 sefer sayısıyla Ercan Havaalanı'ndan uçuş yaptığı belirtildi. 136 yolcu ve 6 mürettebatı bulunan uçak 08.05'de Antalya Havalimanı'na inmişti.

Alınan bilgiye göre, Lefkoşa-Ercan Havalimanı'ndan İstanbul'a sefer yapan uçak 07.15'de kalkış yaptıktan sonra, 2 hava korsanı tarafından Tahran'a götürülmek istendi.

Pilotlar, ''yakıt ikmali yapmalarının zorunlu olduğunu'' söyleyince, iki hava korsanı kokpitin kapısını zorlamaya başladılar. Havacılık kuralları gereği uçuş sırasında daima kilitli tutulan ancak şifreyle girilen kapıyı hava korsanları açmayı başaramadı.

Bunun üzerine iki hava korsanından biri hosteslerden birini rehin alarak ''ona zarar vereceklerini'' söyledi. Pilot, bunun üzerine yakıt ikmali yapmak üzere uçağı Antalya Havalimanına indirdi. Pilotların inişten sonra kabin camlarını kırarak uçaktan ayrıldıkları belirtildi.

Yetkililer, hava korsanlarından birinin Arapça konuştuğunu, bu kişilerden birinin elinde bıçak, diğerinde ise ''bomba'' olduğu söylenen bir paket bulunduğunu kaydettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious