Türk yük gemisinde durum kötü

Türk yük gemisinde durum kötü.16111
  • Giriş : 19.04.2009 / 20:15:00

Panama bandıralı Türk yük gemisi, 154 mülteciyle İtalyan açıklarında bekletiliyor. Gelen haberlere göre gemide durum pek iyi değil.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Malta açıklarında batmak üzere olan iki teknedeki 154 kaçak göçmeni kurtarmasının ardından İtalya açıklarında bekletilmekte olan Panama bandıralı Türk gemisinde durumun kötü olduğu bildirildi.

Bugün gemiye ulaşan üç gazeteciden biri olan Franco Viviano, İtalya İçişleri Bakanı Roberto Maroni'nin aksine, kaçak göçmenlerle dolu gemideki koşulların giderek kötüye gittiğine dikkati çekerek, "Durum kötü. Bu insanların en yakın limandan karaya çıkması lazım" dedi.

İtalya ve Malta, "Pınar" adlı Türk yük gemisi tarafından kurtarılan kaçak göçmenleri hangi ülkenin alması gerektiğini tartışmaya devam ederken, Lampedusa açıklarında bekletilen gemideki insani koşullar da giderek zorlaşıyor.

La Repubblica gazetesi muhabiri Viviano, bugün gemide gördüğü manzarayı, "Pınar gemisinde durum kötü. Yalın ayak insanlar var, yiyecekten mahrum durumdalar ve karaya çıkmak istiyorlar. Zira on günden beri denizde perişan durumdalar" diye özetledi.

Viviano, geminin bir İtalya limanına yanaşmasına izin verilmemesinin tepki görmesinin doğal olduğuna da işaret ederek, "Gemide bulunan iki hekim de durumu idare etme imkanı olmadığını, zor durumdaki kişilere gemide tedavi vermenin olanaksızlığını belirtiyorlar. Gemide hamile olan kadınlar var, ancak çocuklar yok. Ölen kadının cesedi kokmaya başlamış durumda. Bu durumun tepki çekmesi normal. Bu insanların en yakın limandan karaya çıkarılması lazım" diye konuştu.

Geminin armatörü Barış Erdoğdu da, İtalyan haber ajansı Ansa'ya yaptığı açıklamada, hamileyken hayatını kaybetmesinin ardından cesedi halen cankurtaran sandalında tutulmakta olan kadının dışında, halen gemide bulunan 37 kadından ikisinin de hamile olduğuna dikkati çekerek, "Bu koşullara daha ne kadar dayanabilirler bilemiyorum" dedi.

İtalya İçişleri Bakanı Maroni ise gemiden gelen son haberlerin aksine, bugün bir İtalyan gazetesine verdiği beyanatta, İtalya olarak Türk gemisine gerekli tıbbi ve insani yardımı yaptıklarını, durumları kritik olan göçmenlerin İtalyan hastanelerine nakledildiklerini belirterek, halen gemide bulunan 140 kaçak göçmen açısından kaygı verici bir durumun olmadığını iddia etmişti.

İTALYA VE MALTA, AB'Yİ YARDIMA ÇAĞIRDI

ROMA (A.A) - 19.04.2009 - İtalya ve Malta, Sicilya açıklarında batmakta olan 2 teknedeki 154 kaçak göçmeni kurtardıktan sonra Lampedusa açıklarında bekletilmekte olan Panama bandıralı Türk gemisindeki insani dram karşısında Avrupa Birliği'ni (AB) yardıma çağırdı.

İtalya İçişleri Bakanı Roberto Maroni basına yaptığı açıklamada, İtalya ve Malta arasındaki deniz trafik bölgesindeki tüm kurtarma sorunlarının bir defada çözümü için AB içişleri bakanlarını acilen toplantıya çağırdıklarını belirtti.

Maroni, İtalya'daki günlük gazetelerden L'Avvenire'de bugün yayımlanan demecinde, Türk gemisinin Malta açıklarında batmak üzere olan 2 teknedeki 154 kaçak göçmeni kurtarmasıyla başlayan sorunun Malta'nın gerekli sorumluluğu üstlenmekten kaçınmasından kaynaklandığını savunmuştu.

Gemideki mültecilerin Malta tarafından alınması gerektiğini tekrarlayan Maroni, İtalya olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını kaydetmişti.

Maroni'ye yanıt veren Malta Başbakanı Lawrence Gonzi ise kurtarma konusunda ülkesinin uluslararası hukuka uygun davrandığını ve AB'nin duruma müdahale etmesini istediklerini belirtti.

Başbakan Gonzi, AB'nin Türk gemisinde bulunan çok sayıdaki kaçak göçmenin yardımına koşmasını talep ettiklerini söyledi.

Şu anda 37'si kadın olmak üzere toplam 140 kaçak göçmenin bulunduğu "Pınar" adlı Türk yük gemisine, İtalya dün ve bugün sağlık ekibi göndermiş, insani yardımda bulunmuştu. İtalyan yetkililer, helikopterle gemiye sıcak yemek götürüleceğini de belirtmişlerdi.

İtalya'daki muhalefet partilerinden Yeniden Komünist Yapılanma Partisi Genel Başkanı Paolo Ferrero ise İtalyan hükümetini Türk gemisi konusunda sergilediği tutum nedeniyle eleştirerek, geminin İtalya'daki bir limana yanaşmasına izin verilmesi gerektiğini savunmuştu. Ferrero, "Geminin yanaşmasına izin verilmemesi medeni bir ülkeye yakışmayan utanç verici bir davranıştır" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*