Türk-Yunan baharı ABD basınında

Türk-Yunan baharı ABD basınında.9322
  • Giriş : 31.01.2007 / 00:00:00

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times, Türkiye ile Yunanistan arasındaki havanın yumuşamasının, Yunanistan'da günlük hayatta da hissedildiğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazetede yayınlanan Ian Fisher imzalı "Mutluluğu Arayan Türkler ve Yunanlılar Birbirlerini Buluyor" başlıklı yazıda, Yunanlıların İstanbul'a hala "Konstantinopol" demelerine rağmen, Atina'da açılan Türk mağazalarından alışveriş yapmaktan kaçınmadıkları belirtiliyor.

İki ülke arasında turizmin geliştiği ve Yunanistan'da popüler Türk televizyon dizilerinin izlenmesinin kültürel engelleri yavaş yavaş ortadan kaldırdığı ifade edilen yazıda, bunun, iki ülkeyi hala ayıran siyasi farklılıklardan daha hızlı geliştiği belirtiliyor.

Özellikle, her iki ülkenin elit kesiminin arada sınır yokmuş gibi hareket ettikleri, zengin Yunanlıların İstanbul'da Ortadoks Kilisesi'nde evlenmeyi tercih ettikleri, zengin Türklerin ise Yunan adalarında tatil yaptıkları ifade edildi.

Değişimin 1999 yılında, her iki ülkede de yaşanan büyük depremlerin ardından başladığı hatırlatılan yazıda, "deprem diplomasisinin" iki ülke arasındaki turizme de büyük katkısının olduğu kaydedildi.

"Yaşamlar birbirine benziyor"

İki ülke arasındaki olumlu havanın, ticaret hacmini yaklaşık 5 kat arttırdığı, kültürel engellerin ise 2005 yılında Yunanistan'da yayınlanmaya başlayan ve Türk kız-Yunan delikanlı aşkını konu alan 'Yabancı Damat' dizisi ile kırıldığı aktarılıyor.

Dizinin, Türklerin yaşamının Yunanlılara ne kadar benzediğini göstermesi bakımından Yunanistan'da çok büyük bir etki yaptığı belirtiliyor.

Yazıda, Yunanlıların Türklere henüz tam olarak güvenmedikleri ve ilişkilerde yaşanan gelişmelere rağmen iki tarafın da daha çok gayret göstermeleri gerektiğini düşündükleri de ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious