Türk-Yunan doğalgaz hattı açılıyor

  • Giriş : 11.11.2007 / 12:56:00
  • Güncelleme : 11.11.2007 / 13:01:47

Türkiye-Yunanistan doğalgaz boru hattının resmi açılış töreni, iki ülke başbakanlarının katılacağı törenle yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meriç Nehri üzerinde gerçekleştirilecek törene, İtalya Başbakanı Romano Prodi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ve bölge ülkelerin enerji bakanları da davet edilecek.

Enerji Bakanlığı yetkilisi, söz konusu hatla ilgili teknik anlamda her şeyin tamamlandığını, şu anda sadece Türkiye ve Yunanistan tarafından boru hatlarının uygunluğunun sertife edilmesi konusunda üçüncü bir denetçi tarafından sertifikalandırma işleminin devam ettiğini kaydetti.

Yunanistan'a ilk aşamada Şahdeniz'den alınan gazdan günlük 700 bin metreküp, yıllık ise yaklaşık 250 milyon metreküp gazın iletileceğini belirten yetkili, "Bu rakam şu anda sembolik bir rakam. Asıl gaz ihracatı mevcut kurulan kapasite üzerinden önümüzdeki yıllarda hızla artarak devam edecek. Şu anda belki çok küçük bir adım, fakat hem iki ülke ilişkileri, hem de AB'ye yeni bir koridor açılması bakımından önemli bir adım..." diye konuştu.

Yetkili, söz konusu hattın devreye alınmasının hemen arkasından İtalya-Yunanistan bağlantısı projesinin gerçekleştirileceğini de vurguladı.

Türkiye fazla gazı Avrupa'ya satabilecek mi?

Yetkili, söz konusu hat Türkiye açısından al ya da öde gibi sorunların aşılması ve burada karşılaşılabilecek risklerin azaltılması noktasında da fayda sağlayacağını kaydetti.

Bakanlık yetkilisi, "Gaz her zaman ihtiyaç duyulan bir meta. Böyle bir pazar yapısının oluşması ister istemez zaten gerçekleşiyor. Bu anlamda aşılması gereken tek sorun; uzun vadeli doğal gaz alım satım anlaşmalarında nihai teslim noktaları tanımlanır. O nihai teslim noktalarından vazgeçilmesi için satıcı ülkelerin burada biraz esneklik tanınması gerekiyor. Satıcıülkeler genellikle kendi gazlarıyla rekabet etmek istemiyorlar, kendi hakimiyetleri olan pazarları kaybetmek istemiyorlar. Bu kısıtlamaların kaldırılması lazım. AB de zaten bunu savunuyor ve bu noktada bir takım yaptırımlar da uygulamaya başladılar. Zaten Azeri kontratımızda böyle bir kısıtlama yok. Fakat önümüzdeki dönemde öyle tahmin ediyorum bütün pazarlar bu kurallara göre hareket etmek durumunda kalacak dedi.

Temeli 3 Temmuz 2005'te atılmıştı

Türkiye ve Yunanistan doğalgaz şebekelerinin enterkonneksiyonu ve Güney Avrupa Gaz Ringi'nin gerçekleştirilmesi kapsamında başlatılan Türkiye-Yunanistan doğalgaz boru hattı projesinin fizibilite çalışmaları 25 Mart 2002 tarihinde tamamlandı.

28 Mart 2002 tarihinde ise Ankara Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile Yunanistan Kalkınma Bakanı'nın huzurunda BOTAŞ ve DEPA Genel Müdürleri tarafından Mutabakat Zaptı imzalandı.

Projeyle ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile Yunanistan Kalkınma Bakanıtarafından 23 Şubat 2003 tarihinde bir hükümetlerarası anlaşma da imzalandı.

Türkiye-Yunanistan Doğalgaz Boru Hattının temeli de 3 Temmuz 2005 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis tarafından atılmıştı.

Proje ile 750 milyon metreküp ile başlayacak gaz taşıma miktarı 2012 yılında 11 milyar metreküpe ulaşacak. Bu miktarın 3 milyar metreküpünün Yunanistan'a 8 milyar metreküpünün ise İtalya'ya taşınması öngörülüyor.

209 kilometresi Türkiye'de olmak üzerinde, toplam 300 kilometre uzunluğunda bulunan hattın İtalya'ya uzatılması konusundaki çalışmalarında en kısa zamanda başlatılacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious