Türk-Yunan hattı açılışı Yunan basınında

  • Giriş : 19.11.2007 / 15:18:00

Türkiye-Yunanistan doğalgaz boru hattının dün yapılan açılışı Yunan basınınca ''tarihi evlilik'' olarak nitelendirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yunan basını, tarihi öneme sahip bu projenin tamamlanmasından ortak memnuniyet duyulduğu, Hazar Denizi ve Ortadoğu'dan Türkiye, Yunanistan ve İtalya üzerinden Orta Avrupa'ya gaz taşıyacak Doğu Avrupa doğalgaz ringini oluşturarak önemli adım atıldığı görüşünde birleşti.

Projenin, taraf olan tüm ülkeler, üretici ülkeler ve Avrupa'daki büyük tüketici pazarlarının yararına olacağını vurgulayan basın-yayın organları, projenin hayata geçirilmesiyle Yunanistan'ın bölgenin enerji haritasında yerini alacağı ve bu tarihi adımın Türk-Yunan ilişkilerinin tüm alanlarına olumlu etkisi olmasının beklendiği yorumunu yaptı.

Törene ABD Enerji Bakanı Samuel Bodman'ın katılımının Yunan tarafınca istenmediğini ancak Türk tarafının ısrarı üzerine ses çıkartılmadığını kaydeden basın-yayın organları, ABD'nin törende kendi varlığını hissettirmeye çalışmasının Atina'da hoşnutsuzluk yarattığını belirtti.

Ethnos gazetesi:
Atina'da yayımlanan Ethnos gazetesi, Başbakan Kostas Karamanlis'in, Bodman'ı selamlamaktan hatta el sıkışmaktan dahi kaçındığını kaydettiği haberinde, Amerikalı bakanın sadece Türk tarafında kürsü bulabildiğini yazdı.

Ethnos, Karamanlis'in, bir ay kadar sonra Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetlisi olarak Moskova'ya gideceği hatırlatmasında bulunduğu haberinde, Yunan Başbakanı'nın ziyaretinden önce törendeki tutumuyla, Moskova'ya rahatlatıcı mesaj göndermeye çalıştığını kaydetti.

Yunanistan'ın, Moskova ile Washington arasında, enerji konusunda fikir ayrılığının ortasında kaldığını belirten gazete, Karamanlis'in doğal olarak, Washington'u rahatsız etmek gibi bir isteği olmadığını ancak yalnızca Putin'in, Yunanistan'ın enerji merkezine dönüşmesi ve jeostratejik rolünün artması konusunda faydası dokunacak taraf olduğu yorumunda bulundu.

Elefteros Tipos gazetesi:
ABD'nin törendeki varlığının kuvvetli, İtalyan tarafının yokluğunun ise hissedilir olduğunu yazan Elefteros Tipos gazetesi, genel seçimden sonra ilk kez biraraya gelen Karamanlis ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iki ülke arasında yakınlaşmanın ve konuda gösterilecek çabaların mesajını verdiklerini kaydetti.

Yakınlaşmak için adım atma zamanının geldiğini belirten gazete, iki başbakanın da yakın çevrelerinden edinilen bilgilere göre, tarafların ikili ilişkilerin iyileştirilmesi konusunda çabaların hızlandırılması için uygun ortamda bulunulduğu görüşünü taşıdıklarını da vurguladı. Gazete, Karamanlis'in 18 Ocak'ta Ankara'yı ziyaret etmesinin beklendiğini de belirtti.

Ta Nea gazetesi:
Ta Nea gazetesi, Atina'nın hattın açılışını Türk-Yunan ilişkilerinde yeni bir nokta olarak değerlendirdiğini, Karmanalis'in ise Atina'nın Türkiye'nin AB perspektifini desteklediğini bir kez daha dile getirdiğini yazdı.

ABD'nin törende varlığını açıkça gösterdiğini hatta Türk tarafının davetinden sonra Enerji Bakanı Bodman'ın baş rolü üstlendiğini belirten Ta Nea, gerek İtalya gerekse komisyonun açılışta bulunmamasının ise oldukça dikkat çektiğini kaydetti.

Elefterotipiya gazetesi:
Açılış için, "ABD-Türkiye gülümsedi, İtalya-AB sırt çevirdi" başlığını kullanan Elefterotipiya gazetesi, Yunanistan, Türkiye başbakanları ile Azerbaycan cumhurbaşkanının, Türkiye'nin mutena davetlisi Bold'un önünde, düğmeye bastıklarını kaydetti.

Bold'un varlığının , ABD'nin, Rus olmayan tüm enerji hatlarına mesajı olduğunu kaydeden gazete, oynanan bu Türk-ABD oyununda, İtaya'dan üst düzey temsilci bulunmamasının ise ses getirdiğini belirtti.

Apoyevmatini gazetesi:
"Meriç'te Aşk" başlığını kullanan Apoyevmatini gazetesi de, Karamanlis'in, Erdoğan ile yaklaşık 20 dakika süren görüşmesinde, Yunanlı Başbakanın, Atina'nın, Avrupa'nın ön şartlarına uyum göstermesi halinde Türkiye'nin AB perspektifini desteklediğini vurguladığını, tarafların Karamanlis'in 18 Ocak'ta Türkiye'yi ziyaret etmesi konusunu gündeme getirdiklerini yazdı.

TÜRKİYE-YUNANİSTAN DOĞALGAZ BORU HATTI:

Türkiye-Yunanistan doğalgaz boru hattının temeli 3 Temmuz 2005 tarihinde Başbakan Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Karamanlis tarafından atılmıştı. Hat dün İpsala'da düzenlenen törenle açıldı.

Proje kapsamında 2012 yılında Yunanistan'a yılda 3.6 milyar metreküp ve İtalya'ya yılda 8 milyar metreküp gazın Hazar ve Ortadoğu kaynaklarından sağlanarak Türkiye üzerinden taşınması planlanıyor.

Proje, Türkiye üzerinden Avrupa'ya ihraç edilecek ilk gaz olması açısından ayrı önem taşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious