Türk-Yunan işbirliğiyle tatbikat!

  • Giriş : 10.06.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye ile Yunanistan'ın askeri doğal afet müdahale birliklerince ortak tatbikatlar düzenlenmesinin kararlaştırıldığını, ilk tatbikatın Kasım ayında Türkiye'de yapılacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"Sahil güvenlik komutanlıkları arasında karşılıklı ziyaret ve iştişareler düzenlenmesi hususunda mutabık kaldık." diyen Bakan Gül, "İki ülke askeri doğal afet müdahale birliklerince ortak tatbikatlar düzenlenmesini kararlaştırdık. İlk tatbikatın 2006 Kasım ayında Türkiye'de yapılması öngörülmektedir. Türk-Yunan Doğal Afetlere Karşı Ortak Sivil Görev Gücü tarafından da 2006 sonbaharında ortak tatbikat düzenlenmesi öngörülmektedir." şeklinde konuştu.

Ege'de uygulanan Moratoryum'un süresinin 1 ay uzatıldığını belirten Bakan Gül, "1998 Atina ve İstanbul mutabakatlarının unsurlarını yerine getirme yönündeki anlayışımızı yineleyerek Ege'de 1 Temmuz - 1 Eylül döneminde uygulanmakta olan Moratoryum'un 1 ay uzatılmasını kararlaştırdık. Buna göre Moratoryum 15 Haziran - 15 Eylül dönemini kapsayacaktır. " dedi.

İpsala - Kipi sınır geçiş bölgesinde iki ülke arasında ikinci bir geçiş yolu köprüsü inşa edilmesi hakkında anlaşma imzalandığını ifade eden Gül, "Meriç Nehri bölgesinde taşkınların önlenmesi konusunda işbirliğimizi kuvvetlendirmek amacı ile Ad-hoc bir uzmanlar komitesi kurulmasını kararlaştırdık. İki taraf Genelkurmay başkanları, doğrudan hat tesis edilmesi hususunda mutabık kalmışlardır. Eskişehir ile Larissa hava harekat merkezleri arasında tesis edilen doğrudan hat ile ilgili teknik hazırlıklar tamamlanmış olup, bu hat 1 Temmuz 2006 itibari ile hizmete girecektir." diye konuştu.

Abdullah Gül, anlaşmalar arasında askeri düzeyde 3 güven artırıcı önlemin de bulunduğunu belirterek, "Böylece Türkiye ile Yunanistan arasında Ege'de uygulanan güven artırıcı önlemlerin sayısı 19'a ulaşmıştır. Esasen daha önce kabul edilmiş bulunan 16 önlem gerektiği gibi uygulanmaktadır. Moratoryum'un da uygulanması dahil olmak üzere belitilen tüm hususlarda iki taraf arasındaki temaslar devam edecektir." dedi.

Ortak basın toplantısının ardından soruları yanıtlayan Abdullah Gül, pazartesi günü Lüksemburg'da düzenlenecek Ortaklık Konseyi toplantısına katılıp katılmayacaklarını, aynı gün sabah yapılacak Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi toplantısından sonra karar vereceklerini söyledi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious