Türk zeytinyagi AB'ye giremiyor

Türk zeytinyagi AB'ye giremiyor.8834
  • Giriş : 15.11.2005 / 00:00:00

IZMIR - Türkiye dünyanin her ülkesine yapabildigi zeytinyagi ihracatini Gümrük Birligi (GB) anlasmasini imzaladigi Avrupa Birligi (AB) ülkelerinde gümrük duvarini asamiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kalpaklioglu, düzenledigi basin toplantisinda AB'nin Türk zeytinyagina uyguladigi gümrügü elestirdi. Ispanya ve Italya'nin dahilde isleme rejimi sarti disinda birlige üye ülkelere zeytinyagi ihracati yapamadiklarini anlatan Kalpaklioglu, "Italya ve Ispanya Türkiye'den dökme olarak aldigi zeytinyagini siseleyerek birligin diger üye ülkelerine satiyor. Bu durumun düzelmesi lazim. Bu Türkiye'ye yapilan büyük bir haksizliktir. Yetkililer bu konuda destek verip çalisma yapmali. Çünkü AB büyük bir pazar. Iyi niyet çerçevesinde AB ikna edilerek bu konunun mutlaka çözümlenmesi gerekiyor" dedi.

Siyasilerin aldigi bu kararin yine siyasilerce kaldirilabilecegine dikkat çeken Kalpaklioglu, "Basbakan Erdogan birlik üyesi birçok ülke basbakaniyla iyi dostluklari bulunuyor. Bu dostlugu kullanarak engelin asilmasini istiyoruz." diye konustu.

Ispanya'nin yillik 1.5 milyon ton zeytinyagi üretimiyle zeytinyagi dünyasinda basrol oyuncu oldugunu belirten Kalpaklioglu, Türkiye'nin yillik 150 - 200 bin ton üretimiyle dünyada iyi bir oyuncu olmasinin mümkün olmadigini ifade etti. Üretim siralamasinda üç, dört yil önce dördüncü sirada olan Türkiye'nin bu derecesini 250 bin ton üretime ulasan Suriye'ye kaptirdigini kaydeden Nedim Kalpaklioglu, 200 bin ton civarindaki üretimiyle de Tunus'un besincilige yükseldigini söyledi. Kalpaklioglu, Türkiye'nin altinci siraya düstügünü dile getirerek söyle dedi: "Dolayisiyla 150-200 bin ton üretimle dünyada iyi bir oyuncu olmak mümkün degil. Bu durumda fiyat yapmaniz ve marka olmaniz zor. Türkiye, ihracat yapabilmek için mutlaka iyi oyuncu olmali. Gerekli önlemler alinirsa Türkiye'deki zeytinyagi üretimi 500 bin tona ulasir. 500 bin tona çiktigimizda müthis bir adim atmis oluruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious