Türkan Saylan nasıl hatırlanacak?

Türkan Saylan nasıl hatırlanacak?.12397
  • Giriş : 19.05.2009 / 05:35:00
  • Güncelleme : 18.05.2009 / 23:26:21

Türkiye'nin en çok konuşulan isimlerinden biri olan Türkan Saylan hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uzun yıllardır kanser tedavisi gören Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Türkan Saylan bu sabah tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi (ÇAPA)'da hayatını kaybetti. Saylan'ın ölümü özellikle medyada geniş yankı uyandırdı. Peki Türkan Saylan kimdi?

Türkan Saylan, Hıristiyan bir anne ile Türk bir babanın çocuğu olarak 1935'te İstanbul'da doğdu. Saylan'ın annesi Raber Ragman ve Mina Verlig kızı, 1324 (1908) Bermingen İngiltere doğumlu ve Katolik Hıristiyan Lili Mina Raiman. Ancak kendi ifadesine göre annesi Lilly “İsviçreli”. Misyonerlik yapmakla suçlanan Türkan Saylan, “Güneş Umuttan Şimdi Doğar” kitabında annesinin babasıyla evlenmesinin ardından Müslüman olduğunu söylüyor ve şunları anlatıyor: “Annem bana hamile kalınca Müslüman oluyor. İngilizcesinden Kur'an'ı okuyor. İyi bir Türk gelini olabilmenin tüm koşullarını yaratmaya çalışıyor. Örneğin oruç tutardı. Biz hiçbirimiz evde oruç tutmazken o tutardı.” kitabında annesinin babasıyla evlenmesinin ardından Müslüman olduğunu söylüyor ve şunları anlatıyor:


KİM NASIL GÖRÜYOR?
Türkan Saylan, yaptığı çalışma ve açıklamalarla geniş toplum kesimlerinde farklı algılamalara yol açtı. Özellikle başörtüsü ve İslam dinine yönelik açıklamaları muhafazakar kesimler tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Saylan'ın Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde okutulmayan kız çocuklarına yönelik başlatmış olduğu 'Kardelenler' projesi ise laik kesimin büyük övgüsünü aldı. Ancak aynı projeye muhafazakar kesimler hep şüpheyle baktı.

'PKK'YA KADRO YETİŞTİRİYOR'

Türkan Saylan'ın Arnavutköy'deki evi son Ergenekon operasyonunda aranmıştı. Saylan'ın başkanlığını yürüttüğü ÇYDD'nin pek çok şobesine de operasyonlar yapılmış ve derneğin bazı yöneticileri gözaltına alınmıştı.

Asıl tartışma ise Ergenekon'un ek klasörlerinde yer alan bir belgenin ortaya çıkmasıyla başladı.

Ergenekon davasının 342'nci delil klasörüne giren bir belge, ÇYDD'nin uygulamaya koyduğu Kardelenler Projesi'nin PKK'ya kadro yetiştirdiği iddia ediliyordu. PKK'nın siyasallaşmasına destek verdiği iddiasıyla ÇYDD'den ayrıldığını söyleyen Ayşe Asuman Özdemir, "Kardelen Projesi kapsamında yetiştirilen kızların DTP'de bilgisayar başında istihdam edildiklerini iddia etmişti." açıklamasında bulunmuştu...

Kuvva-i Milliye Derneği Başkanı Bekir Öztürk de ciddi bir iddiada bulunarak, Türkan Saylan'ın başkanlığını yürüttüğü ÇYDD'nin Protestan misyonerliği yaptığını ve bunun MİT raporlarıyla tespit edildiğini açıklamasında bulunmuştu.

'ÇOCUKLAR NAMAZ KILMASIN BALE YAPSIN'

2007'de İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka kampüsünde düzenlenen 'Türkiye'mizin çağdaşlaşma sürecinde laiklik' konulu toplantıda konuşan Saylan'ın ifadeleri büyük tepki çekmişti. Saylan sözkonusu toplantıda, Türkleri yıkım yapmakla suçlarken, çocukların da namaz kılmak yerine bale yapması gerektiğini savunmuştu. "Biz Türkler hep akın etmişiz; yakıp yıkmışız, başkalarının yaptıklarını yakıp yıkmışız." diyen Saylan, "Şimdi kendi yaptıklarımızı yıkıyoruz. Nedir bu alışkanlık. Biz yakıp yıkmak için var değiliz. Biz yaratmak, geliştirmek ve çağın üstüne geçmek için varız." ifadelerinde bulunmuştu.

Çocukların namaz kılmasını değil, bale yapmasını istediklerini dile getiren Saylan, şunları söylemişti: "Türkiye'nin bölünmesine, ırkçılığa yönelmesine, binlerce yıl öncesinin Arap ve İran âdetlerinin gelmesine karşıyız. Çocuklarımızın sıra üstünde namaz kılmasını değil bale yapmasını istiyoruz. İnancın insanların iç dünyasında saklı olmasını istiyoruz."

Türkan Saylan konuşmasının sonunda Gençlik Korosu'nu yöneten müzisyenin Muhammed olan ismine dikkat çekmiş ve "Gençlik Orkestrası'nı yaratan ve yöneten arkadaşımızın ismi Muhammed. Düşünebiliyor musunuz buradaki ironiyi?" yorumunu yapmıştı...

8 SUTUN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*