Türkan Saylan'a göre 'dipsiz kuyuya' düştük

Türkan Saylan'a göre 'dipsiz kuyuya' düştük.14112
  • Giriş : 15.07.2008 / 18:43:00

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof.Dr. Türkan Saylan, Ergenekon soruşturmasıyla birlikte Türkiye'nin dipsiz bir kuyuya düştüğünü savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Prof.Dr. Türkan Saylan, Ceylan Otel'de katıldığı bir toplantının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. İddianamesi dün hazırlanan Ergenekon soruşturmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Prof.Dr. Türkan Saylan, Türkiye'nin çeşitli zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirterek, "Bir dipsiz kuyunun içindeyiz. Bakalım içinden nasıl çıkılacak. Umarım ülkemizin yararına sonuçlanır. İçeride ve dışarıda olumsuz olaylar yaşadıkça hepimiz telefonlarımızdan korkar olduk.

Umarım bu yurdun gerçek sahiplerini mutlu edecek bir sonuç gelir" dedi. Prof.Dr. Saylan, soruşturma kapsamında tutuklanan bir çok kişinin, tutuklanma sebeplerini bilmediklerini öne sürerek, "İçerideki insanları çok üzüyoruz. Sebebini bilmeden içeriye alınmaları bana aykırı geliyor. Tabi bu durumu hukukçular nasıl değerlendirir bilmiyorum" diye konuştu.

İddianamede cumhuriyet mitinglerinin de yer aldığının söylenmesi üzerine, "Bu bir intikam" diyen Prof.Dr. Türkan Saylan, şunları söyledi:

"Bu kadar masum insanın bir araya geldiği, bu kadar güzel şeyleri bir araya getiren bir şeyi yok etmek kimsenin başarabileceği bir şey değil. İnsanlar hala bu duyguları yaşıyor ancak sessiz kaldılar, ne sonuç çıkacak bekliyoruz."

Yapılacak mitinglerle ilgili bir soru üzerine Prof.Dr. Saylan, "Bu konuya yandaş değilim. Biraz bekleyelim, anlayalım herşey ortaya çıksın. Tabi bundan sonra herkes yapması gerekeni yapacaktır. Biz vatandaşız, Vatandaşları şöyle veya böyle sindirme geçici bir zaman olur, her zaman bunu yapamazsınız. Başsavcı 'ben bu kadar konuşuyorum' dedi. Gazeteye baktım, neredeyse iddianamenin tamamı var. Bu nasıl olabilir. Bunları biz anlayamıyoruz, bana bilim kurgu gibi geliyor" diye konuştu.

Prof.Dr. Türkan Saylan, "emekli orgeneraller şu an içeride. Siz onları şahsi olarak da tanıyorsunuz. Ne diyeceksiniz" sorusu üzerine, " Benim bildiğim kadarıyla hepsi saygın, vatansever insanlar. Farkındaysanız savcı terör lafında tereddüt etti. Bunlar yıllar yılı dağlarda terörist kovalamış. Şimdi neredeyse terörist denilecek bir konuma geldiler. Burada bence terminoloji bile çok önemli. Bizim insanlarımıza yanlış bilgiler vermek ve yanlış yönlendirmek hiç doğru değil. Vatandaşın doğruları bilmesi gerekir" dedi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Ethem Sancak ise, Ergenekon konusunda açıklama yapmayacağını belirterek, "Genel olarak da gariban bir vatandaşım. Türkiye'de hukuk yürüyor. Sonucu göreceğiz. Hakimler, savcılar sonucu bilir. Benim anladığım konular bunlar değil, ben bir girişimciyim" diye konuştu.

Sancak, basın mensuplarının, "3 çocuklu bir anne nasıl eğitim alarak mesleğini icra edebilir" sorusu üzerine ise, "Eğitim almak çocuk sayısıyla ilgili bir şey değil. Ona uygun toplumsal bir yapınız varsa, 3 değil 10 çocuğa da bakarsınız. Dünyanın en gelişmiş toplumu Amerikan toplumu, orada da 7 çocuklu, 10 çocuklu aileler var. Yanlış bir parametre. Böyle bir değerlendirme yapılamaz" ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*