Türkçe, Kosova'da 'resmi dil' oluyor

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

Kosova'da Türkçenin resmi dil olması için anlaşma sağlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kosova'da Türkçenin resmi dil olması için Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Başkanı Mahir Yağcılar, Kosova Başbakanı Agim Çeku ve Meclis Başkanı Kol Berişa arasında anlaşma imzalandı.
Kosova Meclisi'nin oturumunda Türk dilinin resmi dil olması için 28 Temmuz'da yapılan ilk oylamada ret kararı çıkınca, KDTP milletvekilleri tepki olarak oturumu terk etti. Daha sonra başkanlık toplantısı yapan KDTP Başkanı Yağcılar, Çeku ve Berişa ile görüşerek, Türkçe dilinin resmileştirilmesi için bir anlaşma imzaladı. KDTP imzalanan bu anlaşmanın ardından önergeyi yeniden meclise göndereceğini bildirirken, ilk oturumun ardından açıklamalarda bulunan Yağcılar, yaklaşık 2 yıldır dil yasasının gündeme getirilmesinin istendiğini, hedeflerinden vazgeçmeyeceklerini ve konu üzerinde ısrarlı olacaklarını belirtti.

KDTP Milletvekili Nafiye Gaş, bölgedeki diğer etnik gruplardan Türkçe konuşanların eklenmesiyle, Kosova'da yaklaşık 200 bin kişinin Türkçe konuştuğunu söyledi.

Geçen yıl başlamıştı

Türklerin yoğun olduğu Kosova'nın Prizren bölgesinde geçen yıl hastane sevk kâğıtları Arnavutça ve Sırpçanın yanı sıra Türkçe de hazırlanmaya başlanmıştı. doktor Daut Mustafa Hastanesi'nde hastalara verilen sevk kâğıtlarına, Kosova Sağlık Bakanlığı talimatıyla geçen yıl Türkçe ibareler eklenmişti. Geçen yılın sonlarında da, Kültür Bakanlığı'nın bazı tabelalarında Türkçe ibarelere yer verilmişti.

1974'te Kosova'da resmi dil olarak kabul edilen Türkçe, savaşın ardından yönetimi devralan BM tarafından 1999'da resmi dil statüsünden çıkarılmıştı. Kosovalı Türkler pek çok kez BM'ye Türkçenin tekrar resmi dil olması talebini iletmiş, ancak olumsuz yanıt almıştı. Kosova'da Arnavutça, Sırpça ve İngilizce resmi dil olarak kabul ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious