Türkçe artık Kerkük'ün yeni resmi dili

Türkçe artık Kerkük'ün yeni resmi dili.18611
  • Giriş : 23.12.2008 / 02:00:00
  • Güncelleme : 23.12.2008 / 00:32:40

Kerkük Meclisi, Türkmen üyelerin talebiyle aldığı tarihi kararla, Türkçeyi resmi dil olarak ilan etti. Türkçe'nin zaferi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kerkük İl Genel Meclisi Türkçe'yi, bölge yönetiminin resmi dilleri arasında kabul etti. Bugüne kadar Kerkük yönetiminde Arapça ve Kürtçe resmi dil olarak kullanılıyordu.

Meclis'in Türkmen milletvekillerinin baskısı sonucu Türkçe'yi, 'Latin alfabesi' ile kabul etmesi de dikkat çekti. Kerkük'de alınan bu kararla Türkçe, Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılmasından bu yana ilk kez, Irak coğrafyasında yeniden resmi dil olarak kendini göstermiş oldu.

Kerkük'de alınan tarihi karar, kentin 'Türkmen kültürel kimliğinin' kabul edilmesinin sembolü oldu. Kerkük'de Salı günü yapılacak çok özel bir törenle, Türkçe olarak KERKÜK VALİLİĞİ yazısı valilik binasına asılmış olacak. Kerkük Meclisi'nin attığı bu adım, Türkmenler'in, petrol kaynakları nedeniyle stratejik olarak değerlendirilen Kerkük'ün siyasi geleceğinde Arap ve Kürtler ile eşit haklara sahip olacaklarının işareti olarak yorumlandı.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*