Türkçe bilmeyen kadınlara okuma-yazma öğretti

  • Giriş : 18.03.2008 / 11:46:00

Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden mezun olan Esrin Tiryaki, şark hizmeti için gönüllü geldiği Diyarbakır'da Türkçe bilmeyen 60 kadına okuma - yazma öğretti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güneydoğu'da okuma - yazma oranının en düşük olduğu Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın Siverek kırsalını kapsayan Karacadağ bölgesinde bulunan Sakallı köyünde görev yapan Esrin Tiryaki, Türkçe bilmeyen 60 kadına okuma - yazma öğretmeyi başardı.

Sakallı İlköğretim Okulu'nda öğretmen arkadaşı Sunay Güder ile birlikte birleştirilmiş sınıfta ders veren Tiryaki, öğlen arasını köydeki kadınlara eğitim vererek değerlendiriyor.

Hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı bölgede, kadınların kurstan yararlanması için daha önce saat 15'te yapılan kurs, öğlen arasına alınarak daha çok kadının faydalanması sağlanmış.

Bölgeye atanan öğretmenlerin gitmek için adeta gün saydığı bir dönemde Diyarbakır'a gönüllü gelen Afyonkarahisarlı öğretmen Esrin Tiryaki, kırsaldaki halkın eğitime su gibi ihtiyaç duyduğunu söylüyor.

Okulda 63 öğrencinin ders gördüğünü anlatan Tiryaki, "Evleri tek tek gezerek önce okula gelmeyen ya da çeşitli nedenlerle okuldan uzaklaşmış çocukları okula kazandırdık. Daha sonra açtığımız okuma- yazma kursu için kayıt çalışması yaptık. Kursa köydeki kadınların neredeyse tamamı katılıyor. Hepsi de okuma - yazma öğrendi. Kurs sayesinde Türkçe de öğreniyorlar." diyor.

Kursun ilk günlerinde kadınların Türkçe bilmemesinden dolayı zor anlar yaşadığı zamanlar olduğunu Tiryaki, "İlk günlerde birbirimizi anlamakta güçlük geçkiyorduk. Bazen Sunay öğretmenimizin yardımıyla anlaşıyorduk. Beraber geçirdiğimiz saatler artıkça birbirimize alıştık. Kadınlar öğrenmeye çok istekli, kısa sürede rakamları ve alfabeyi öğrendi." diye konuşuyor.

Bölge halkının misafirperverliği karşısında mest olduğunu anlatan Tiryaki, ön yargılarla geldiği Diyarbakır'da bugüne kadar hiç bir olumsuzlukla karşılaşmadığını dile getiriyor.

Tiryaki, "Önceleri özellikle kırsaldaki insanlar için ön yargılıydım. Çünkü haberlerde gördüklerimiz bu önyargıların oluşmasına neden olmuştu. Karacadağ bölgesine geldim, buradaki insanların sevgisini saygısını görünce mest oldum. Bizi sürekli evlerine davet ediyorlar. Yemek ikram ediyorlar. Öğrencilerimizle arkadaş gibiyiz. Çok güzel bir ortamda eğitim veriyoruz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious